Vápennopieskové tehly – Pasív

Murivo je z vápennopieskových tehál. Systém preberá všetky princípy pre návrh pasívnych domov. Dom navrhnutý v tomto systéme, aj napriek tomu, že by bol trebárs katalógový, sa preto môže dostať do kategórie pasívnych domov. Závisí to hlavne od jeho tvaru a orientácie na svetové strany. Tento systém nie je na Slovensku zatiaľ veľmi rozšírený a bežný realizátori sa boja kvôli neznalosti. Odporúčame ho preto hlavne vtedy, keď chcete dom na kľúč a realizovať ho so skúsenou firmou. Kvôli tomuto na tento systém odporúčame overené realizačné firmy.

Stručný popis technického prevedenia:

Základy
Zakladanie na penovom skle. (viac info v blogu) alebo na XPS.

Obvodové steny
Vápennopieskové tehly hrúbky 175mm zateplené  sivým polystyrénom hr.300mm.
Ďaľšie možnosti fasády:
– prevetrávaná drevená horizontálne kladená fasáda
– kamenný alebo klinkerový (tehličkový) obklad

Stropy
Železobetónové.

Strecha
V závislosti od vzhľadu domu:
Plochá strecha je riešená podobne ako strop. Zateplenie je nad stropom zo spádovaného polystyrénu. Finálnu hydroizoláciu tvorí fólia Fatrafol. Z interiéru sú omietky.
Pultová strecha s miernym sklonom je tvorená drevenými trámami. Zateplenie je medzi a pod trámami z minerálnej vlny. Z interiéru je zavesený sadrokatónový podhľad.
Sedlová strecha je riešená tradičným krovom, prípadne pri väčších rozponoch väzníkovým systémom (Kontrakting). Zateplenie tvorí minerálna vlna.

Okná
Okná pre nízkoenergetické a pasívne domy s trojsklami.
Osadenie okien je navrhnuté v prevedení pre pasívne domy – predsadená montáž do tepelnej izolácie. Podľa detailov by to mala zvládnuť každá firma, ktorej záleží na kvalitnom prevedení. Ale odporúčam použiť radšej skúsené firmy. Odporúčania samozrejme poskytneme.

Poznámky k systému:
Z murovaných štandardizovaných systémov v našej ponuke je z hľadiska kvality vnútornej mikroklímy sú vápennopieskové tehly podľa mňa najlepšie. Viac o tom píšem v seriáli článkov – viď. Centrum informácií o zdravých domoch.


Technológia

Individuálne

.