Akustika » Akustika pracovne v našom dome

Akustika pracovne v našom dome

Možno ste si už stihli všimnúť, že som dosť háklivý na akustiku a sám o sebe hovorím, že som tak trochu “akustický úchyl”. No možno aj trochu viac ako len trochu… Ale akustika je vec, ktorá nás proste ruší neustále. Ak sa vám niečo nepáči, zavriete oči.  Alebo  sa budete pozerať inde. Ak váš dom žerie viac energie, naštve vás to možno raz za rok pri vyúčtovaní. Ale uši len tak nevypnete. Zvuky počujeme stále. Či je príjemné, alebo rušivé.

Posledný rok som postupne ladil a testoval rôzne veci v mojej pracovni doma. Nešlo mi ani tak o to, či počujem niečo zvonku, alebo z iných priestorov v dome. Ale o to, aká je samotná akustika v pracovni. Pretože tam napríklad nahrávam aj videá na blog a robím online konzultácie s klientami. Takže v tomto článku sa pozrieme na to, aké možnosti som otestoval a čo som vyriešil v mojej pracovni v dome. Aby som tam nemal jednoducho nepríjemnú ozvenu. Pritom tá izba má iba 8 m2, ale tie rozdiely vo zvuku a v pocite z priestoru sú aj tak podstatne rozdielne. O to viac sa takéto veci prejavia v oveľa väčších priestoroch, o čom som písal v článku Ozvena v dome dokáže poriadne unaviť.


Ako vám ukážem rozdiely?

Písaným textom alebo fotkami asi ťažko.

Nahral som preto 6 zvukových nahrávok. Spravil som to pre jednoduchosť ako youtube videá. A tie budú na konci článku.

Keďže nie som žiadny profík na akustiku a nemám žiadne špeciálne prístroje, zvolil som jednoduchú porovnávaciu metodiku. Postupne som v pracovni robil nahrávky a vymieňal som tam jednotlivé porovnávané riešenia. Aby to bolo čo najlepšie porovnateľné, v každej nahrávke som niečo chvíľu rozprával, zatlieskal som rukami, zalúskal prstami a pustil som vždy tú istú rovnakú pesničku. Vybral som takú, aby tam boli aj nízke a aj vysoké tóny a spev.

Každé video má približne 5-6 minút. Nemusíte samozrejme počúvať celú pesničku, ale na konci som vždy ešte niečo povedal. Tak sa tam prípadne preťukajte.

Na fotke nižšie vidíte testovaciu zostavu. Nič lepšie som doma po ruke nemal, tak som zobral dcére CD/MP3 prehrávač a ten som napichol kvôli lepšiemu výstupu na reproduktory ku počítaču. Takto som ľahko dosiahol stále rovnakú hlasitosť pesničky.
A nahrávanie prebiehalo priamo do počítača cez kondenzátorový mikrofón značky Auna.


Čo všetko som testoval?

Medzi nami, pre domáce nahrávacie štúdio jednoznačne najlepšie budú fungovať sivé molitanové ihlany, ale toto asi v dome mať na stenách nechcete. Také som preto netestoval 🙂

Takže v pracovni mám príjemnejšie riešenia. Testoval som:
– prázdny priestor kvôli porovnaniu
– akustické závesy
– akustický obklad nalepený na stenu
– vplyv postele na priestor
– a kombinácie týchto riešení


Pôdorys mojej pracovne

Čo sa týka rozloženia jednotlivých testovaných prvkov z izbe, takto to tam mám zariadené a namontované:


Ešte pred tým, ako sem dám všetky nahrávky, tak popíšem tie dve hlavné riešenia. Akustické závesy a akustický obklad.


Akustické závesy

V prvom rade pre akustiku nie je záves ako záves. Zámerne píšem, akustický záves, pretože nie každý záves vám pri ozvene pomôže. Keď si napríklad všimnete, čo sa používa z divadlách a rôznych veľkých sálach, zvyčajne ide o ťažké látky (napríklad zamat) a ešte sa zvyknú aj vrstviť.

Takže ak má záves fungovať ako akustický, jednoducho musí mať svoju váhu. Zabudnite na ľahké látky. Tie priestor spríjemnia vizuálne, ale prínos na akustiku tam síce nejaký bude, ale fakt veľmi malý.

Ja som kúpil 4 závesy Akustik z Hornachu. Jeden kus stál 40 EUR.

K tomu som kúpil samozrejme lištu na záves a háčiky.

Zo špecifikácie citujem (našiel som to u iného predajcu, Hornbach to neuvádza):

Hmotnosť závesu ACUSTICO je približne 500 g/m2 – a toto je podstatný údaj.

Tkanina má triedu pohltivosti B = vysoko pohlcujúca hluk
Stupeň pohltivosti 0,85 αw = 85 % hluku je pohltených
Táto funkcia bola laboratórne testovaná.

Samozrejme, akustické závesy si viete dať ušiť aj namieru, ale to už potom bude násobne vyššia cena, ako tie hotové z Hornbachu.

Takto vyzerajú tie závesy na stene. Za nimi je vpravo ešte okno.

Poznámka, vo videu som sa pomýlil a povedal som, že mám 3 kusy. Správne je 4 kusy.


Akustický obklad

Pri druhej nahrávke som do izby nalepil akustický obklad, ktorý som si nechal na mieru vyrobiť v slovenskej firme Felt Positive. Vyrávajú rôzne dizajnové a akustické obklady do interiérov z prírodných materiálov – prioritne je to ovčia vlna vo forme merino plste. Preto aj ten anglický názov Felt = plsť.

Ja som chcel tým obkladom riešiť prioritne 2 funkcie:
– aby to vylepšilo akustiku v izbe
– a aby to vytvorilo pri posteli príjemnú stenu, na ktorú sa dá oprieť a je pocitovo mäkká a teplá.

Samotný výrobca tento konkrétny obklad neprezentuje prioritne ako akustický, ale skôr dizajnový prvok. Pre akustiku majú lepšie riešenia, ale na tú moju stenu ku posteli vhodné nie sú.

Preto som zvolil riešenie, ktoré až tak často nevyrábajú:

Zloženie obkladu:

100% vlnená plsť merino – 3mm
akusticka vlna Isolena – 9mm
korok – 2mm

Celková hrúbka 14mm

Orientačná koncová cena v čase objednania bola cca. 170 EUR / m2 – bez dopravy lepidla a nalepenia. Nalepenie na stenu som si spravil sám.

Nižšie sú fotky na detial na tento obklad – toto som vyrezal orezávačom z miesta, kde je v stene vypínač na svetlo. A za nimi sú celkové fotky na nalepený obklad v pracovni. Ja som chcel vyslovene hladký obklad bez štruktúry, práve kvôli opieraniu sa na posteli o stenu. Nevyzerá to takto extra zaujímavo ako tie štrukturované, ale plní to svoj účel.

Pre predstavu iných možností akustických obkladov výrobcu som požiadal o zopár fotiek z ich iných realizácií. Napríklad takéto vlnky budú akusticky fungovať určite lepšie, ako to čom som si vybral ja do pracovne:

Alebo robia aj rôzne štrukturované obklady:


Samotné nahrávky

Tu sú postupne všetky nahrávky a kombinácie, ktoré som otestoval

Odporúčam počúvať na sluchátkach, aby vás nič nerušilo.


Nahrávka bez akustických úprav

Na začiatku som nechal v izbe iba nábytok (skrinky, stôl, počítač, stolička a rám postele) a všetko ostatné šlo von vrátane madraca z postele.


Akustické závesy

Potom som pridal akustické závesy


Akustický obklad

V tejto nahrávke sú na stene nalepené akustické obklady. Závesy tam nie sú.


Akustické závesy a akustický obklad

Tu som ku obkladu pridal naspäť závesy.


Akustické závesy, akustický obklad a posteľ

K predošlej verzii som vrátil do izby naspäť na posteľ madrac.


Akustické závesy, akustický obklad, posteľ a otvorené skrinky

A verzia, ktorá sa bežne nedá používať, ale pre nahrávanie napríklad podcastov si viete fakt lacno a rýchlo pomôcť k lepšiemu zvuku.


Záver

Svoj záver si najlepšie spravíte sami podľa nahrávok.

Môj osobný záver je, že tie akustické závesy majú u mňa najlepší efekt na to, čo som chcel dosiahnuť.

Dizajnový akustický obklad má nižšiu účinnosť ako závesy. Ale ten je aj podľa výrobcu prezentovaný ako kombinácia dizajnu a zároveň vylepšenia akustiky. A u mňa má zmysel aj pre ten pocit teplej a mäkkej steny pri posteli. Takže akustike určite citeľne pomôže, ale zázraky jednoducho od neho nečakajte.

V pracovni sú drevené parkety nalepené na poteri. Nemám tam koberec a ten by tiež určite akustike pomohol. Pri výbere koberca ale pre akustiku platia podobné parametre ako pre ten záves. Nejaký tenký koberec vám veľmi nepomôže, ako nepomôže ani tenký a ľahký záves. Ak má koberec dobre fungovať, musí byť ťažší s vyšším vlasom.

A to primitívne riešenie s pootváraním skriniek a šuplíkov sa na poslednej nahrávke už skoro vôbec neprejavilo, lebo priestor bol už aj tak dobre utlmený. Nenapadlo ma spraviť nahrávku, keď bola izba prázdna a teraz po nalepení obkladu to už spraviť neviem. Ale ten efekt bol pri prázdnej izbe určite zaujímavý. Vyskúšajte si to. Ja som to tak pár rokov pri nahrávkach používal. Teraz to už nepotrebujem tak robiť.

Rovnako škoda, že som nespravil nahrávku prázdnej izby z madracom na posteli. Ten madrac v ďalších nahrávkach má citeľný prínos. Cieľom bolo ale hodnotiť tie hlavne závesy a obklad. Lebo kým som tam mal pred tým roky len posteľ s madracom, riešenie na moje požiadavky bolo stále nedostačujúce. Preto som to začal riešiť.

Ešte jeden postreh k tomu môjmu akustickému obkladu. Je to navrstvené z korku, ovčej vlny a merino plste. Takže to k sebe lepili na to určenými lepidlami. A trvá pokojne aj 2 mesiace, kým sa to všetko postupne odvetrá. Lepidlo nie je agresívne, takže nejde o nič také ako Chemoprén. Ale lepidlo tam je a zároveň ide o prírodné materiály. Samotná ovčia vlna má svoju špecifickú vôňu. V tomto prípade to bude hlavne tá stredná zložka Isolena. A nemusí to byť každému príjemné. U mňa sa to tiež ešte odvetráva a vždy keď do pracovne vojdem, viem, že tam ten obklad na stene je. Po chvíli v izbe to už nevnímam. Takže len jednoducho treba s týmto počítať, a ak by ste si to chceli dať napríklad do spálne, počkajte na odvetranie. Je to podobné ako keď sa vymaľujú steny v dome, tiež nie je vhodné ihneď v tom spávať.

Rovnako bolo pár týždňov cítiť tie akustické závesy. Tie tam mám rok a už z nich nič necítim. Tie moje sú “čistá umelina” – polyester. Mal som trochu z toho obavy, ale na tej stene je to úplne v pohode. Dokonca ani elektrostatický náboj pri posúvaní negenerujú. Ak chcete ale radšej prírodné materiály na akustické závesy, tak sa pozrite po bavlnenom zamate alebo moltone. Pozor, tiež sa robia aj z umelých vlákien.

Ak máte doplňujúce otázky, napíšte mi do diskusie nižšie. Rovnako aké máte vy skúsenosti s riešením akustiky a čo sa vám osvedčilo alebo neosvedčilo.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


22 comments on “Akustika pracovne v našom dome
  1. Nobody píše:

    uf, no ked som videl tu cenu za m2 co ste dali na stenu. Urcite by som v prvom rade vyskusal klasicku penu/ihlany ake pouzivaju studia, teraz su aj rozne tvary farby za zlomok ceny toho co sa spomina v clanku, napr
    https://www.akusticka-izolacia.sk/tovar-ceny/jehlany-7-cm/

    • Fero Lehocký píše:

      Ale ved ja som to tam pisal v clanku. Ze existuju lacne ihany z molitanu pre nahravacie studia.. Ja sám tie lacné ihlany mam a aj podla potreby pouzivam. Ale v izbe to proste nechcem mat, ked je to zaroven aj izba na spanie, hostovska a podobne. Nie je to vyhradne pracovňa. Ak by to malo byť nahravacie študio, nie je o com.

      Ale toto su aj interierove riesenia pre obyvacie izby, spalne a podobne.

      A hlavne ja sa na mojom dobe hram a testujem rozne veci, ktore mozno nie su vhodne pre kazdeho 🙂

  2. Peter píše:

    Evidentne to funguje. Mozno stropne akusicke panely by to riesili tiez dobre v kombinacii s jednou akustickou stenou (zaves alebo obklad). Koberec je dalsi napad. Mozno by stacil aj mensi. Korkova podlaha ma este napada. Akusticke omietky a mozno aj nejake vacsie obrazy na maliarskom platne by to mozno vylepsili bez nutnosti akustickeho obkladu. Vacsie izbove rastliny. Pre ozvenu je dolezity najdlhsi rozmer v miestnosti a priamy odraz naspat (pokrivit steny zrejme nepripada do uvahy). Preto asi davaju tie ihlany, aby to neslo rovno naspat ale sa to odrazalo do stran. Klasika su stare dobre papierove kartony na vajicka. Este ma napadlo dat ten pracovny stol do kuta po uhlopriecke.

    • Fero Lehocky píše:

      no tie obrazy akusticke podla tiez az tak zasadne nepomozu, lebo ich plocha je relativne mala a kriticke su prave rohy miestností, kde sa ten odraz deje najviac. V nahravacich studiach sa do rohov davaju napriklad basove pasce.

      Obrazy budem testovat tiez, mame vlastne namalovane a nakupil som do nich material na utlm.

  3. František píše:

    Dobrý deň ešte pre objektívnosť je dôležité spomenúť aj vzdialenosť mikrofónu od úst pri nahrávaní. Tento údaj je dôležitý z toho hľadiska, že niektoré typy mikrofónov naberajú okolitý priestor viac ako iné, napr. veľkomembránové ako máte na fotke. Ak tento typ mikrofónu vieme mať cca 10 cm od úst nie je potrebné toľko veľké tlmenie v miestnosti postačia napr. ťažké akustické závesy. Veľmi dôležitý parameter pre kvalitný a čo najviac kontaktný zvuk je práve vzdialenosť mikrofónu od úst.

    • Fero Lehocký píše:

      Ano, to je pravda. Tieto mikrofony su idealne mať priamo pri ustach. Ale v praxi pri tvorbe videa, kde sa nahrava zaznam obrazovky a clovek potrebuje vidiet monitor a klavesnicu je to neskutocne nepraktické.

      Okrem toho cielom tohto clanku a testu je prioritne ukazovat ludom, ako vedia svoj priestor akusticky menit pre bezne pouzivanie pri bývaní. Napriklad pre hovorenu rec v obyvacke, pre znizenie hluku v kuchyni a podobne. Nepredpokladam, ze vela citatelov robi podkasty a nahrava videa a potrebuje nejaky profi zvuk.

      A presne preto, ak by som ten mikrofon dal ku ustam, tak nezachytím tie rozdiely v priestore, ktoré tam ja priamo na mieste počujem.

  4. Dusan píše:

    Zdravim… no velmi vtipny preklep Vam sa podaril: “hladný obklad bez štruktúry”. (hladny po peniazoch asi pri tej cene za m2..) 🙂 A k akustike miestnosti… hifisti uz maju prepracovane postupy ako na to. Idealne je mat uz samotny priestor clenity. U mna je posluchovka v podkrovi so sikmymi stenami a priznanymi tramami, co samo o sebe eliminuje ozvenu. Do tej Vasej izby by som este dal koberec.. staci aj mensi (nemusi byt na celu plochu) no trosku s dlhsim vlaknom. A ak bude snaha vylepsit zvuk este viac, potom siahnut po kvalitnejsich reproduktoroch. Moj osobnym favoritom su danske Dynaudia. Na nete sa daju kupit jazdene kusky uz od cca 350 euro, a prinesu do miestnosti cisty, analyticky presny zvuk ktoru neunavuje ani po dlhsom posluchu. Ich “nevyhodou” je, ze potrebuju trosku vykonnejsi zosilnovac, aby ukazali co v nich je. Este si spominam ked sme v minulosti testovali reproduktory pre casopis, ako si jeden podnikatel priniesol francuzske high endy za tazke stotisice (korun) a potom ich umiestnil do presklenej miestnosti na streche vily s hladkym mramorom na zemi. No tam sa nedalo rozpravat,nieto este pocuvat hudbu. Hrat zacali az ked si vybudoval akusticky optimalizovanu posluchovku v podzemi…

    • Fero Lehocky píše:

      reproduktory nepotrebujem vobec. Tie tam su len kvoli tomuto testu 🙂

      Mam dojem, ze som ten clanok ponal trochu nestastne a mojim cielom nie je mat dokonaly priestor pre pocuvanie hudby 🙂 Ja som tam zvycajne potichu. Ale neznasam vseobecne ozvenu, rozne dozvuky a podobne. Cize normalne ked sa niekde doma rozpravame, tak nech to nie je ako v kostole.

      Vsetko to testovanie sluzilo len na co najlepsie odprezentovanie zmeny zvuku po upravach.

    • Fero Lehocký píše:

      Inak este k tej cene realizacie, lebo ocividne to bude “klať oči” viacerým 🙂

      Je to vsetko otazka preferencií. Ja v tej izbe strávim pokojne cez 400 hodín mesačne, pretože veľa času pracujem z domu a je to aj izba na spanie. Do kancelarie chodim vpodsate len kvoli stretnutiam s klientami.

      Naproti tomu mam auto, ktore ma teraz aktualne 15 rokov a teoreticku predajnu cenu max 3000 – 3500 EUR. Ale v tom aute stravim max 15-20 hodin mesacne…

      Okrem toho nabytok v tej izbe je total low cost Ikea, ktory sa mame uz skoro 20 rokov este z bytu doplneny skrinkami z Ikei z prace, ktore sa uz nepouzivali. Cize to, ze som supol na jednu stenu taku polozku akustického obkladu sa moze zdat niekomu “divné”, ale treba sa vzdy na vsetko pozerat komplexne a kazdemu vyhovuje z nejakeho dovodu nieco iné. A ja si potrpím proste na niečo iné, ako iný ľudia.

      Mne proste trebars nedava logiku, aby som si kupil auto za 40 000 EUR… a vela ludi na takych jazdí. Ak tam strávia oni v tych autach trebars 150 hodin mesacne, tak je na to zase iný pohľad.

      A zase niekto má doma morské akvárium, ktorého cenu a prevádzku ani nechcem vediet. Je to zmysluplné, alebo nie? 🙂

    • Fero Lehocký píše:

      Preklep opravený, stene som dal najesť a uz nie je hladná, zostala len hladká… Dakujem za upozornenie 🙂

  5. Radim píše:

    Čau Fero, ja som si v dome pôvodne planoval taku, pracovňo-hosťovsku- posluchovňu ( vo finale skončila inak 🙂 ale použival som akusticky sdk na podhľade a uz v stave holobytu som sa podobne “predvadzal” ked sme rozpravali či kričali v “akustickej” miestnosti a vybehli vedľa do bežnej… ten rozdiel bol citeľný, ale dosť milo ma prekvapil účinok závesov pri (za mňa) uplne bežnej cene… (trik so skriňou a zásuvkami sa mi páčil :). Ďakujem za článok

    • Fero Lehocky píše:

      No ten efekt tych tazkych zavesov je fakt dobry. A porovnam cenu za nejake hotove Ikea zatemnovacie, tak podobny rozmer bude cca od 15- 25 eur za kus. A tieto moje su tiez zatemnovacie..

      Inak pozor, Ikea ma v ponuke tiez akusticke, ale nemaju specifikaciu o vahe, iba mudre texty o “specialnej.” strukture.. Ale podla obrazkov mi to pride o dost mebej neucinne. Chcelo by to pozriet nazivo a zistit vahu.

  6. Marcela píše:

    Pri budovaní domu z CLT panelov pred troma rokmi sme po nasťahovaní zistili, že v niektorých izbách je strašná akustika. S menšími prestávkami sa tejto téme opakovane venujeme. Ale nikdy sme to s manželom nedoriešili, nakoľko sme nechceli dávať na steny niečo, o čom nás nikto z predajcov nepresvedčil, že to aspoň na 80 percent zafunguje. Oceňujem v tomto kontexte Vaše nahrávky, nakoľko si vieme predstaviť výsledný efekt u nás a aj vhodnejšie riešenie ako je niečo lepiť na stenu. A zároveň aj iné tipy na zlepšenie akustiky.

    • Fero Lehocký píše:

      A tu akusitku mate zlú ako ozvenu v samotných priestoroch, alebo pocujete aj zvuk z jedneho priestoru do druheho? Lebo to su vpodsate dva rozdielne problemy.

      • Marcela píše:

        v podstate aj aj… takže Vaša otázka zrejme dáva odpoveď, že tie závesy budú riešiť len problém ozveny v miestnosti… a teda ak by sme chceli trochu aj eliminovať zvuk z vedľajšej miestnosti, čo by v tomto prípade bolo najefektívnejšie riešenie?

        • Fero Lehocky píše:

          trochu pomozu aj tie tazke zavesy z vedlajsieho priestoru, ale minimalne. Tie su hlavne kvoli ozvene.

          Z vedlajsieho priestoru pomozu hlavne predsadene steny, napriklad rost z mineralnou vlnou a sadrokarton. Tam je tych moznosti vela, ale ziadna nie je lacna a bez vacsieho stavebneho zasahu.

          To uz vyzaduje konkretne posudenie na mieste vzhladom na konstrukcie. Mozno je tam blby problem.. napriklad mate zasuvku z oboch stran steny na rovakej pozicii a vnima tam “akusticka diera”.

  7. Val píše:

    Zdravím vás. My sme dávali do kina blackout,určite aj ten má niejake akustické hodnoty, len výrobca ich nedefinuje.
    Na podlahe mam overený mäkký, veľkoplošný koberec a na strope akustickú látku. Tie omietky sú tiež riešenie, ale dosť cenovo nákladné.

    Ale aj doplnky ako sú Vankúše, matrac, penové nástenné obrazy spravia niečo.

    Výborný článok 👍

    • Fero Lehocký píše:

      Pri tych zavesoch je najdolezitejsia vpodsate ta hmotnost latky na m2. Ak je ten blackout zaves z hrubsej latky, tak to fungovat bude tiez. Pripadne sa to zvykne zavesit za seba dvojica a hned mate dvojnasobnu hmotnost.

      A samozrejme vankusiky, madrace, to vsetko pomaha. Problematicke su velke moderne otvorene priestory, kde sa ide “na minimalizmus” a tam je takýchto prvkov málo.

      Také tie blízkovýchodné a indické “preplnené” interiéry musia byť na tom akusticky asi výborne 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*