E-knihy zdarma na stiahnutie » Koľko stojí rodinný dom

Koľko stojí rodinný dom

Koľko stojí rodinný dom Pomerne často dostávam otázku od ľudí “Koľko stojí rodinný dom?” A potom sa dlho bavíme o cenách realizácii domov. Čo je reálne a čo už nie. Cena je vždy chúlostivá otázka. Je to podobné ako s autami. Predstavte si, že na parkovisku stoja dve zvonku rovnako vyzerajúce autá. Jedno v základnej výbave a druhé v „plnej paľbe“. Rozdiel v cene môže byť pri niektorých značkách aj viac ako dvojnásobný…

Toto bol jeden z dôvodov na napísanie tejto knihy. Aby ste sa v tých možnostiach vedeli zorientovať. Zároveň za posledné roky som odsledoval jednu vec. Čoraz viac ľudí sa púšťa do stavieb domu, pričom majú skreslené predstavy o reálnych cenách a to čo plánujú stavať si jednoducho nemôžu finančne dovoliť a dostanú sa do stresujúcich situácií. Viac ako to bolo napríklad pred 10 timi rokmi…

Hlavným cieľom tejto knihy je preto vysvetliť vám, kde podľa mňa sú tie nástrahy, ktoré vás presvedčia, že si „taký alebo onaký“ dom môžete dovoliť. Ale realita vás nakoniec môže pekne dobehnúť …


Chcem E-knihu zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihu. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Ako vám kniha pomôže?

Nie je mojím cieľom vás od stavby domu odhovoriť. Ale už aj mňa celkom v posledných rokoch riadne unavuje, keď sa pustíme do projektu a niektorí klienti si nenechajú poradiť. Alebo možno skôr naše rady „prehluší“ ich túžba po vysnívanom riešení a odignorujú naše upozornenia o finančných nákladoch. Tlačia sa do investícií, ktoré im jednoducho nevojdu do rozpočtu.

Nebudem tu teraz tvrdiť, že je iba chybou klientov, že sa nezmestia do rozpočtu. Aj projektanti vedia napriek skúsenostiam niektoré veci na začiatku neodhadnúť a prepísknu rozpočet.

Priznávam, ani my nie sme výnimka. Stalo sa to už aj v našom ateliéri. A potom musíme projekt prerobiť, zmenšiť, vyhodiť „rôzne zbytočnosti“ a luxus…

To prerábanie je ubíjajúce aj pre nás a samozrejme najviac pre klientov.

Stalo sa to napriek tomu, že v rámci ateliéru dosť tvrdo riešime finančnú stránku a od každého klienta na začiatku požadujeme informáciu o plánovaných rozpočtoch. Viacero ľudí sme už od stavby domu aj odhovorili. Zbytočne by sa vrhli do projektu a stavby, ktorá by ich vo výsledku finančne a psychicky vyťažila nad ich možnosti. Tiež by som asi pokojne nespával, ak by sme si nechali zaplatiť za taký projekt, ktorý si klient môže maximálne strčiť do šuplíka… Predsa len tomu venujeme kvantum času a klienti svoje peniaze.

Túto knihu som preto napísal ako základnú pomôcku pre všetkých v procese projektovania a realizácie domu. Má pomôcť vám, čo chcete dom stavať a aj tým, čo vám ho budú navrhovať a projektovať.

Takže postupne prejdem základné nástrahy, ktoré vás čakajú pri prvotnom zháňaní informácií o tom, koľko stojí rodinný dom.

Základné nástrahy – kapitoly v knihe:

– Diskusie na internete
– Známy postavili za xxx EUR, tak aj my to dokážeme
– Zavádzajúca reklama
– Cenu za m2 berte ako orientačnú
– Príklady, ktoré navýšia štandardnú cenu domu
– Pozor na svojpomoc
– Koľko stojí rodinný dom pri svojpomocnej stavbe?
– Tvar pozemku a podložie
– Dá sa vlastne uvažovať všeobecne so zjednodušovaním na cenu za m2 ?
– Doplnky k domu
– Ignorovanie času

– knihu priebežne upravujem a dopĺňam. Každú aktualizáciu vám pošlem mailom.


Fero-Lehocky

O autorovi knihy

Som architekt a zakladateľ nášho architektonického ateliéru a rodinným domom sa venujem skoro 20 rokov. V knihách sa venujem rôznym témam, ktoré sú dôležité pri návrhu a stavbe rodinných domov. Moje odporúčania nie sú žiadnou skrytou platenou reklamou od výrobcov. Ide o skúsenosti z praxe mňa a mojich kolegov z ateliéru INARDEX.

Fero Lehocký, architekt


Chcem E-knihu zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihu. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Povedali čitatelia:

Všetky vaše články a knihy sú zaujímavé. Najviac ma zaujali a pomohli mi príspevky o hrubej stavbe. Určite odporúčam ďalej, lebo sú zaujímavé.

profile-pic
Peter Lavko

Chcel by som si postaviť dom a Ebooky ma zaujali. Dosť ma to inšpirovalo. Zatiaľ ešte nestaviame, ale články mi veľmi pomohli, lebo som sa rozhodoval medzi murovaným domom alebo drevodomom. Nakoniec vyhral drevodom. Vaše články a Ebooky by som odporučil hlavne tím, ktorí chcú stavať alebo firmám.

profile-pic
Slavomír Artim

Čítam zahraničnú literatúru, internet, časopisy. Informácie mám aj od firiem a projektantov. Vaše Ebooky som si stiahol kvôli rozširovaniu vedomostí. Pomáhajú mi v rozvíjaní vedomostí a nových trendov v stavebníctve. Určite odporúčam prečítať, čím viac človek preštuduje, tým viac sa vyzná v problematike.

profile-pic
Peter Kováč www.drevodomylevice.sk

Zaujímavé rady. Priateľský prístup. Páčia sa mi vaše články a knihy, veľmi mi pomohli pri stavbe nášho domu. Veľmi sa mi páčil výpočet zisku, alebo straty tepla cez okna podľa program PHPP , ale aj mnohé ďalšie. Ďalej ma hlavne zaujali články o pasívnych domoch. Jednoduché, múdre články, veľmi zaujímavé a praktické. Doporučil by som ďalej.

profile-pic
Štefan Frankovský

Zaujalo ma, že popisujete rôzne riešenia a píšte aj z vlastnej skúsenosti a i o vlastnom dome. Nemám tomu čo vytknúť. Sú presvedčivé, popisujúce rôzne riešenia. Zatiaľ ma najviac zaujal článok, kde ste písali o omietkach a ich vplyve na zdravé bývanie. Knihy a články odporúčam, lebo sú písané laickou rečou a poučne.

profile-pic
Andrej Hlava


Ebooky som si stiahol viac menej zo zvedavosti a ako hľadanie inšpirácie na vylepšenie vlastných myšlienok. Napísané sú zaujímavo a prakticky, ale keďže dom už sme mali, keď som objavil Váš blog, tak sa skôr inšpirujem, či by sa dalo niečo ešte dodatočne vylepšiť. Uvažujem o realizácii riadeného vetrania s rekuperáciou, takže mi pomohli články na túto tému. Odporúčam minimálne kvôli rozšíreniu obzoru.

profile-pic
doc. Ing. Michal Kopček, PhD.

Zaujali ma články o výstavbe vášho domu. Je to ľahko napísané a s humorom. Ja ešte dom nestaviam, ale zaujíma ma to aj kvôli mojej profesii. Mne poradili príspevky o tom, ako ste vyberali okná na váš dom. Ebooky a články sú písané pútavo a zaujímavo. Sú v nich informácie, ktoré sa inde nepíšu.

profile-pic
Ing. Alexandra Pelikán

Využil som služby Vašej projekčnej firmy už pred tým. Vaše články sú zrozumiteľné aj laikovi. Páčili sa mi. Zatiaľ som nezačal stavať. Naposledy som sa presvedčil o výhodách vybudovania svetlovodov. Skvelé rady pri stavbe rodinného domu.

profile-pic
Juraj Liška


Hľadal som informácie v časopisoch, na internete a na pár stavbách som sa bol pozrieť osobne. Tu ma zaujala ma časť, kde sa preberalo, z akého materiálu je najlepšie stavať. Pomohla mi časť, kde sa preberala cena domu za m2. Na jednom mieste som sa dozvedel dosť zaujímavých informácií.

profile-pic
Milan Maro

Zaujalo ma, že architekt píše svoje názory a skúsenosti z praxe. A pomáha mi to napríklad pri výbere muriva, dať si veci do súvislostí a očistiť od marketingového balastu. Najviac mi pomohli rady o tom, z čoho stavať, triezve pohľady na plusy a mínusy jednotlivých riešení a zaujímavo vysvetlené hľadiská, podľa ktorých postupovať pri optimalizácii. Odporúčam kvôli kvôli rovnováhe logickosti, podrobnosti, jednoduchosti a inšpiratívnosti.

profile-pic
Martin Kapko

Chcem E-knihu zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihu. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.