Rodinné domy » Individuálne projekty RD » 319 Pasívny rodinný dom, Golianovo, okr. Nitra

319 Pasívny rodinný dom, Golianovo, okr. Nitra

Rodinný dom má tradičné tvarovanie so šikmou strechou v modernom prevedení. Konštrukcie domu vychádzajú z konceptov riešení pre pasívne domy, hoci dom sa ku pasívnemu len približuje.

Dom je založený na základovej doske na penovom skle vďaka čomu je celá masa betónu základov v teple a je súčasťou akumulačnej masy domu. Steny sú z tenkých vápennopieskových tehál z exteriéru zateplené sivým polystyrénom hrúbky 30cm. Krov je na požiadanie investora riešený ako priznaný. To znamená, že krokvy sú viditeľné. Kvôli tomu je zateplenie strechy riešené neštandardnejšie – nad krokvami. Zateplenie krovu je riešené fúkanou celulózou medzi drevené I-nosníky a uzavreté zhora drevovláknitou doskou.

Technologické riešenie domu:
Na prízemí je vodné stenové vykurovanie a v podkroví podlahové. Zdrojom tepla pre vykurovanie a prípravu teplej vody je malé lacné tepelné čerpadlo Ochsner s pripojeným zemným kolektorom, z ktorého tepelné čerpadlo odoberá teplo. Pôvodne sme zvažovali aj plyn, ale ten je vzdialený viac ako 100 metrov, tak sme od neho upustili.

Komfortné vetranie s rekuperáciou zabezpečuje jednotka od firmy Paul s predradeným boxom protimrazovej ochrany v zime. V lete naopak tento box slúži na mierne predchladenie prichádzajúceho vzduchu do interiéru a zabraňuje prehrievaniu. Dochladzovanie v boxe je vďaka soľankovému okruhu. Ten je uložený v zemi popri kolektore pre tepelné čerpadlo. Týmto spôsobom sa “zabijú dve muchy jednou ranou” – jeden výkop v zemi sa použije pre obidva okruhy.

Chceli sme sa maximálne vyhnúť podhľadom zo sadrokartóna, takže skoro všetky rozvody vetrania sú vedené v podlahe podkrovia a sú vyústené zo stropu smerom na prízemie alebo z podlahy smerom do podkrovia. Iba pár priestorov na prízemí má znížené podhľady.
Ako doplnkový zdroj tepla je krb v obývačke.


Vizulaizácie zo štúdie:

štúdia: 2012
projekt: 2012
nízkoenergetický dom


.