Rodinné domy » Individuálne projekty RD » 443 Rodinný dom, Oravská Jasenica

443 Rodinný dom, Oravská Jasenica

štúdia: 2015
projekt: 2015
realizácia: 2016-2017


Rodinný dom v Oravskej Jasenici nie je užívaný „štandardne“. Požiadavkou investorky bolo navrhnúť dom aj pre častejšie návštevy rodiny s väčším počtom ľudí. Hlavná požiadavka bola preto pripraviť veľký otvorený priestor s veľkým stolom, kde si môže naraz sadnúť aspoň 14 ľudí.

K domu je ako samostatná hmota pričlenená dvojgaráž, ktorú sme osadili vzhľadom na tvar pozemku tak, aby sa využilo šikmé skosenie pozemku od ulice a toto „hluché“ miesto. Garáž je riešená maximálne ekonomicky a je nevykurovaná.

Už od prvých konzultácií boli stavebníci naklonení stavbe domu z dreva. Pri diskusiách sme prechádzali rôzne typy drevostavieb, ale celý čas ju napriek vyšším vstupným nákladom lákalo priznané drevo v interiéri, takže voľba bola jasná. Dom je navrhnutý a aj zrealizovaný z pohľadových CLT panelov. Tie sú zateplené kombináciou tepelných izolácií: minerálna vlna a drevovláknité dosky. Požiadavka na drevené pohľadové stropy nebola, takže strecha je riešená ako väzníkový krov a z interiéru sú stropy biele zo sádrokartónu.

Pri drevostavbách sa doslova pýta drevená fasáda, lebo celá konštrukcia domu je priam na to stvorená. O to viac ma potešilo, že stavebníkom sa drevené fasády veľmi páčia a tak sme použili drevenú fasádu komplet na celý dom a rovnako aj garáž. Hmoty domu takto pôsobia kompaktne a moderne. Použité drevo je sibírsky smrekovec a časom bude drevo starnúť a patinovať. Dom bude takto v čase meniť svoj vzhľad.

Pri voľbe technológie do domu sme zohľadňovali prioritne maximálnu bezúdržbovosť a jednoduchosť systému. Aby bol zachovaný vysoký komfort bývania, kde patrí aj riadené vetranie domu, zvolili sme podtlakový vetrací systém. Tento systém aj v prípade zanedbania údržby je ľahko vyčistiteľný a nenastávajú tam žiadne zásadné škody na zariadeniach. Vykurovanie je podlahové a zabezpečuje ho kombinácia ventilačného tepelného čerpadla, ktoré zároveň ohrieva vodu v kombinácii s ionizačným elektrokotlom pre prípadné potreby vyšších výkonov v zimnom období. Celý systém vykurovania a vetrania je riadený systémom Taphome, takže aj v prípade akéhokoľvek problému vie veľa vecí servis riešiť na diaľku cez internet bez nutnosti mechanického zásahu. Napriek tomu, že dom je trvalo obývaný viačlennou rodinou, môžu majitelia požiadavky na zmeny v nastaveniach, napríklad teplôt v izbách alebo vo vetraní, nastavovať aj diaľkovo, priamo z miesta aktuálneho pobytu.

.