Rodinné domy » Individuálne projekty RD » 334 Rodinný dom, Banská Bystrica

334 Rodinný dom, Banská Bystrica

štúdia, projekt: 2012-2013
realizácia: 2014-2016


Stručné informácie o dome:
– murovaný z tehly + zateplenie
– úžitková plocha samotného domu 310m2
– vykurovanie tepelným čerpadlom Daikin (vzduch – voda)
– riadené vetranie s rekuperáciou tepla
– informácia z konca roka 2018: mesačná platba za elektriku 95 EUR (vrátane kúrenia, vetrania, svietenia a ostatnej elektriky v dome v rátane garáže, záhrady, zavlažovania a pod..)


Rodinný dom je situovaný v peknej lokalite nad Banskou Bystricou s výbornými výhľadmi do okolia. Ide o dosť svahovitú lokalitu, preto boli pozemky developerom rovno vyrovnávané pomocou oporných múrov z kameňa. V návrhu sme samozrejme tieto múry použili, čiastočne sa ešte domurovali z toho istého kameňa a časť sme ešte dorovnali mierne zasunutým oporným múrom z liateho betónu, aby múry nepôsobili príliš masívne. Pozemok nie je takto dokonale zrovnaný, ale je podstatne využiteľnejší. V existujúce jame a medzere v opornom múre, ktorý bol vynechaný developerom na plánovaný dom sme navrhli komfortnú podzemnú garáž pre tri autá s výstupom z podzemia krytými schodmi na terén pred vstup do domu.


Podzemná garáž plynule prechádza do zasunutého oporného múru s oplotením pozemku.


Na nasledovných fotkách sú schody z podzemnej garáže na pozemok. Do záhrady sme ich zakomponovali prestrešením zelenou strechou, ktorá vizuálne pekne nadväzuje na zeleň záhrady.


Na prestrešení terasy ešte chýbajú namontované tieniace prvky, pretože pod sklom je v lete horúco. V zime naopak má sklo výhodu, že netieni obývačku a kuchyňu.


V tomto dome sme priamo my interiér nenavrhovali. Ten riešil lokálny interiérový architekt z Banskej Bystrice. Ale v úzkej spolupráci s ním sa riešil kompletný realizačný projekt, schodisko a plno stavebných detialov. Pár fotiek z interiéru pre predstavu, ako dom vyzerá vo vnútri:

.