Rodinné domy » Individuálne projekty RD » 317 Rodinný dom, Brodzany, okr. Partizánske

317 Rodinný dom, Brodzany, okr. Partizánske

Pozemok je vo veľmi peknej kľudnej lokalite obkolesený pár domami a hlavne lesom. Keď som tam bol na obhliadke, potvrdilo sa čo investor spomínal. Cítiť tam pokoj a človek sa rýchlo uvoľní.

Na prvý pohľad sa severný kopec javil pred obhliadkou ako prekážka. Ale okolie a výhľad na východ je na nezaplatenie. Škoda by tu bola sa za každú cenu držať základných princípov pasívneho domu a orientovať dom smerom na juh. S investorom sme sa jednoznačne zhodli na tom, že priorita bude príjemné bývanie s krásnym výhľadom z domu a aj zo záhrady. Dom bude preto “len” nízkoenergetický.

štúdia: 2012


Samotný dom je plošne malý, pretože deti sú už “jednou nohou z domu”. Požiadavka investora ale bola veľká vzdušná obývačka s kuchyňou a veľké doplnkové priestory – nevykurovaný sklad s pivnicou, komfortný prístrešok pre dve autá a v štúdii sme urobili aj priestor pre prípadný bazén.
Zaujímavé je prepojenie horných izieb so záhradou cez lávku z balkóna.

Dom je navrhnutý ako drevodom stavaný z predpripravených panelov. Pultové strechy sú zo Steico I-nosníkov. Priestor medzi nimi bude vyplnený fúkanou celulózou. Plochá strecha nad časťou domu bude zelená.
Samozrejmosťou bude vetranie s rekuperáciou tepla vedené v znížených pohľadoch. Investor zvažuje zároveň fotovoltaické panely na streche skladu. V štúdii sú navrhnuté, v projekte budeme ešte prehodnocovať ich rentabilnosť. Minimálne sa urobí počas realizácie príprava na fotovoltaiku pre budúcu montáž.


.