Rodinné domy » Individuálne projekty RD » 306 Pasívny rodinný dom, Hôrka, okr. Poprad

306 Pasívny rodinný dom, Hôrka, okr. Poprad

Pozemok je rozľahlejší, takže povolil od severného svahu orientovať dom ideálne na juh a zoradiť vedľa seba dom a garáž vo väčšej dĺžke ako je bežné. Všetky izby v dome sú takto orientované na juh.

Dom je založený na základovej doske na penovom skle. Vápennopieskové murivo KM beta je zateplené 30cm sivým polystyrénom. Toto zateplenie má veľmi dobrý pomer cena / výkon oproti iným drahším zatepleniam, vďaka čomu ostanú investorovi financie na kvalitné materiály do interiéru (napr.:drevené podlahy…) Pultová strecha je postavená na betónovej stropnej doske a zateplená fúkanou celulózou.

prízemie:

poschodie:

Keďže jedna z hlavných požiadaviek domácej pani je varenie na plyne a plyn je hneď pri pozemku, nebolo o čom špekulovať. V dome je preto plynový kondenzačný kotol. S ním sa okrem vetrania s rekuperáciou z ekonomického hľadiska už neoplatí kombinovať nič iné. Pri cenách plynu pre rok 2012 je predpokladaná spotreba na varenie, kúrenie a ohrev vody cca. 40 EUR mesačne. K tomu ešte treba uvažovať elektriku na bežnú spotrebu domácnosti a pitnú vodu.

Vykurovanie v dome je stropné a je priamo zaliate v betónových stropoch. V bežnom dome by som bol proti stropnému vykurovaniu. V koncepte pasívneho domu, kde sa nekúri veľa a teplo sa vďaka riadenému vetraniu po dome premieša a nestojí pod stropom, je stropné kúrenie v poriadku. Rovnako sú v stropoch zaliate aj rozvody vetrania s rekuperáciou. Vďaka tomu, že je všetko zaliate v stropoch nie sú potrebné žiadne znížené podhľady. Betónové konštrukcie sú takto v priamom kontakte so vzduchom a využije sa dokonale ich akumulačná masa. Hlavne v letnom období to pomôže zabrániť výkyvom teplôt.

Investor nepožadoval “za každú cenu” pasívny dom, preto sme si dovolili v návrhu viac vecí, ktoré sú proti zásadám pasívneho domu. Určite by som dom riešil pri požiadavke na pasívny kompaktnejšie. Rovnako okná z obývačky a jedálne s pohľadom na severný kopec so stromami by pravdepodobne boli zrušené. Bola by to ale škoda, pretože vďaka nim je obývačka vzdušnejšia.
Ďalej je teraz na terase na poschodí menej tepelnej izolácie, ako by som dal do pasívneho domu. Dôvod je čisto kvôli komfortu prechodu z izieb na terasu bez schodov. Pri väčšej hrúbke izolácie by to bez schodov hore na terasu nešlo.

južný pohľad:

východný pohľad:

severný pohľad:

západný pohľad:

schematický interiér:


štúdia: 2011
projekt: 2012
pripravuje sa realizácia


.