Rodinné domy » Individuálne projekty RD » 243 Rodinný dom, Dobrá (Trenčianska Teplá)

243 Rodinný dom, Dobrá (Trenčianska Teplá)

Menší prízemný dom s pultovou strechou je navrhnutý ako nízkoenergetický zo štandardne dostupných stavebných materiálov. Podmienky na pozemku boli pre výkopy náročné.

V zemi sú roztrúsené veľké, miestami aj viac ako metrové skaly. Kopanie bežných základových pásov by bolo neekonomické, pretože by to bolo pracné a na miesto dier po skalách by sa vlastne nalialo naspäť veľa betónu. Takže sa zakladalo na štrkových zhutnených vrstvách a základovej doske. Takto bola garancia použitia presného množstva betónu. Podobne sa zakladá na penové sklo, akurát kvôli zvolenej technológii bolo v tejto stavbe domu penové sklo zbytočné. Pretože vykurovanie a vetranie zabezpečuje teplovzdušné vykurovanie Atrea.

Systém Atrea má rozvody vzduchu vedené v tepelnej izolácii podlahy. Penové sklo by tu bol preto zbytočný luxus, keďže doska je zateplená z interiéru 18cm hrubou izoláciou. Zdrojom tepla pre systém Atrea je plynový kotol, ktorý zároveň vyrába aj teplú vodu. Ako dobrý doplnok pre teplovzdušné vykurovanie slúži krb. Teplo z neho dokáže jednotka Atrea cirkulačným okruhom rozviesť po celom dome rovnakými rozvodmi, takže nie sú potrebné duplicitné rozvody.

Strecha je riešená podobne ako bežne zateplené krovy, čiže s minerálnou vlnou medzi drevené trámy a pod trámy – akurát je jej viac ako pri bežných domoch. Obvodové steny sú z Ytongu hrúbky 30cm zateplené polystyrénom hrúbky 20cm. Samozrejme okná s trosklami so správnym osadením a vyložením do tepelnej izolácie.

Pozemok je v dosť prudkom svahu, takže sme tento svah využili na dvojgaráž zasypanú v teréne. Počas realizácie si ešte investor vymyslel využiť strechu garáže na malý záhradný domček, ktorý som následne doprojektoval na zmenu stavby pred dokončením. Ten na vizualizáciách ešte nie je, ale už stojí.


štúdia: 2011
projekt: 2011


pôdorys:


Vizualizácie zo štúdie:


.