test-ecomail

test-ecomail

koľko stojí rodinný domPomerne často dostávame v ateliéri otázku „Koľko stojí rodinný dom?“ A potom sa bavíme o cenách realizácii nízkoenergetických a pasívnych domov a súčasných domoch A0. Čo je reálne a čo už nie. Cena je vždy chúlostivá otázka. Je to podobné ako s autami. Predstavte si, že na parkovisku stoja dve zvonku rovnako vyzerajúce autá. Jedno v základnej výbave a druhé v „plnej paľbe“. Rozdiel v cene môže byť pri niektorých značkách aj viac ako dvojnásobný…


Vnútorná výbava domu môže týmito cenami pekne zamávať. Lacné laminátové podlahy verzus kvalitná drevená podlaha. Ak neuvažujeme ešte s cenou práce, tak rozdiel len pri materiály 100m2 na menšom dome robí zhruba 6000 EUR, takže len pri podlahe môže lietať cena hore, dole 60 EUR na m2 z ceny realizácie domu.  Podobne to platí o omietkach, obkladačkách, oknách, vzhľade fasády, vybavení kúpeľní… (ceny podrobnejšie rozoberám v E-booku zdarma – na stiahnutie nižšie. )

Čo v cene nie je zahrnuté?

V cene nie sú zahrnuté exteriérové terasy a ich prestrešenia, prístrešok pre autá, oplotenie pozemku, chodníky na pozemku a pozor, ani prípojky na inžinierske siete.
Jednoducho ide naozaj len o ceny za samotný dom!

Čo cenu domu navyšuje?

  • Hlavne komplikovaný svahovitý pozemok a zlé základové podmienky.
  • Spomenuté nadštandardné materiály – napr. drevené parkety, drevohliníkové okná, inteligentná elektroinštalácia…
  • Prírodné ekologické materiály
  • a rôzne špecifické požiadavky…

Ale JA si rodinný dom určite postavím lacnejšie!

Veľa ľudí, ktorí prvý raz idú stavať dom, majú veľké oči. Netvrdím, že sa to nedá. Poznáte pravidlo 20/80? Ide o to, že napríklad na burzových trhoch štatisticky zarába 20% ľudí a 80% prerába… Čísla hovoria v tomto prípade hlavne o silnej a slabšej psychike ľudí, čo sa snažia na burze zarobiť.

Z

Alebo dom môže mať podstatne drahšie veľké presklenia. To je tiež pravda, ale uvažujme zase zjednodušene. Maximálne tretina ceny je časť domu závislá od tvaru, podlažnosti a iných rozdielov v komplikovanosti… Zvyšok sú veci, ktoré súvisia s plochou domu. Napríklad je jedno, či má dom 5 izieb na prízemí, alebo na dvoch poschodiach. Tie izby potrebujú aj tak rovnaký počet okien, dverí, parkiet, omietok, elektrických káblov, vypínačov, osvetlenia…

Okrem toho pribudne pri poschodovom dome schodisko, ktoré tiež niečo stojí… (Podrobnejšie toto rozoberám v E-knihe na stiahnutie nižšie.)

Takže to, koľko stojí rodinný dom podľa našich skúseností v ateliéri závisí do veľkej miery od jeho plochy a objemu. A výberom materiálov cenu buď dvíhate alebo znižujete.

A nezabudnite, že potrebujete peniaze aj na prípojky, plot, záhradu, nábytok…

Hlavne si preto jasne určite svoje požiadavky a reálne možnosti. Pár krát sa nám v ateliéri stalo, že šiel hotový projekt do šuplíka práve kvôli tomu, že nás klienti nepočúvali. Alebo radšej nechceli počúvať s ideou…. „Veď to nejako dáme“…

A dom stále „nafukovali“ a „nafukovali“ a projekt skončil v šuplíku.

Viac podrobností a detailov o cenách

Toto je rozsiahla téma. Popísať všetko do jedného článku by bolo priveľa. Preto som tento článok pripravil len ako rýchly prehľad odpovedí na otázku: „Koľko stojí rodinný dom ?“ podľa našich vlastných skúseností.

Niekomu to jednoducho postačí na zorientovanie. Ak sa ale chcete o tejto téme dozvedieť viac podrobností, pripravil som E-knihu. Dozviete sa v nej aj reálne ceny za položky spomínané v článku vyššie + ďalšie veľmi dôležité, ktoré som už do článku nedopĺňal.  Pod náhľadom na titulku nižšie získate zdarma E-knihu:  „Koľko stojí rodinný dom“.  Je písaná väčšími písmenami ako sa robia bežné knihy, takže sa dúfam bude dobre čítať aj na mobiloch 🙂 E-kniha  je súčasťou špeciálneho seriálu článkov, ktorý je mimo blogu, lebo musí ísť v logickej časovej postupnosti. A postupne ho dopisujem a posielame mailom iba prihláseným čitateľom. Ak vás to všetko zaujíma, stiahnite si E-knihy a v maili bude aj popísaná možnosť, ako sa prihlásiť do seriálu:


Ebook_kolko_stoji_rodinny_dom-3D

Chcem zdarma E-knihu:



Povedali čitatelia:

Informácie o stavbe domov som hľadal od starých zaprášených kníh v knižnici, po internet, debaty s rôznymi stavbyvedúcimi, majstrami, svokrom a pod. Veľmi často som klikal práve na inardex a užitočné boli informácie práve z tvojich e-bookov. Vlastne skúsenosti a ľudovo povedané „popáleniny“, ktoré mi pomáhajú pri stavbe nášho domu ale aj ostatných stavieb, ktoré navrhujeme. Sú to cenné skúsenosti a pohľady na vec. Našiel som často to, čo som potreboval počuť/vidieť.

Priznám sa, zo začiatku som bol skeptický. Ako architektovi sa mi niektoré informácie zdali veľmi špecifické, trochu nekompletné, niekedy veľa vlastného názoru a omáčok, ALE! také to vlastne má byť. Otvoriť sa a deliť sa so skúsenosťami, riskovať kritiku, a pritom čím ďalej tým viac ponúkať odborné rady a skúsenosti bolo to, čo ma zaujalo čítať a sledovať. Ebooky sú veľmi dobrá, rýchla forma príjímania informácií. Je super, že niekto niečo také robí, takže s vďakou čítam všetky informácie. Ak niekto čaká, že to má byť encyklopédia, tak nech je sklamaný ďalej. Ja to beriem ako ďalší veľmi užitočný prínos do témy „rodinné domy spol.“ A to som architekt, ktorý by si mohol ísť po svojom. Kalap dolu, že máš na to čas!

Určite mi to pomohlo, v niektorých veciach priamo, pri iných aj nepriamo, no stále pomohli alebo keď nastal nejaký problém, dokonca mi napadlo, „počkaj, pozriem na inardex, či náhodou niečo také neriešili“.

Určite odporúčam, aby ľudia mali prehľad a pravdivé informácie, neprimastené o nič navyše. Aby rozumeli a vedeli čo je logické a správne navrhnúť + zrealizovať a vedeli ako zlepšiť kvalitu prostredia či už svojho domu, alebo aj iných.

Mgr. art. Michal Seman

Vaše Ebooky a články sa mi páčia, vždy sa teším na nové a pomohli, aj pomáhajú, keď som sa nevedela rozhodnúť v riešení nevyjasnených úvah. Veľmi zrozumiteľné príspevky aj pre laikov.

Ing. Drahomíra Kučerová

Informácie získavam z internetu, časopisov a kníh, od firiem. Ale hlavne sú pre mňa dôležité referencie po realizácii, prípadne vlastné skúsenosti. Preto ma na prečítanie si Ebookov presvedčilo to, že obsahujú odporúčania na základe vlastných skúseností alebo skúseností od iných a hlavne ich zosumarizovanie. Budúci rok plánujem začať s návrhom a stavbou domu a články a Ebooky mi veľmi pomáhajú. Neviem povedať, čo najviac. Úplne všetky mi pomáhajú, naozaj. Odporúčam ďalším ľuďom a už som aj tak urobila. Skúsenosti iných im pomôžu vyhnúť sa chybám. Teória a prax sú dve rozličné veci.

PhDr. Silvia Hajdučeková

Zaujali ma články o výstavbe vášho domu. Je to ľahko napísané a s humorom. Ja ešte dom nestaviam, ale zaujíma ma to aj kvôli mojej profesii. Mne poradili príspevky o tom, ako ste vyberali okná na váš dom. Ebooky a články sú písané pútavo a zaujímavo. Sú v nich informácie, ktoré sa inde nepíšu.

Ing. Alexandra Pelikán

Informácie o stavbe rodinných domov som väčšinou hľadal na internete, v odbornej literatúre (časopisy, knihy, …) alebo priamo z praxe (stavby, realizačné firmy, …). Vždy sa mi podarilo nájsť to, čo som hľadal, lebo vždy hľadám dovtedy, kým nenájdem odpovede na moje otázky :). Vy ste jednak ste trafili zaujímavé témy a píšete k veci bez zbytočných omáčok a jednak publikácie majú svoju výpovednú hodnotu z hľadiska odbornosti a skúsenosti. Preto som si stiahol aj Ebooky. Väčšinou sa v nich utvrdím v tom, čo už viem a inokedy sa zase naučím niečo nove :). Mne najviac pomohli články zo seriálu „Dom architekta“ a Ebook „Montované domy na kľúč“. Určite odporúčam ďalej a keď je to aktuálne, tak to aj robím. Články sú písané objektívne (píšete nielen o pozitívach ale aj o negatívach). Pridanou hodnotou sú vlastné skúsenosti.

Ing. Marek Babušík

Hľadám informácie na internete. Je ich veľa, ale nie som aj tak zorientovaná. Mám skôr pocit, že každý predáva svoj produkt. Ale to je zrejmé. Informácie vo vašich článkoch a Ebookoch mi prídu v súlade s tým, aké info hľadám. Aj keď som doteraz neriešila otázku stavby. Ale prišiel čas a som pred otázkou, stavať či nestavať, takže si všetky blogy začínam čítať. Budúci rok by som chvela pristaviť, takže informácie od vás mi budú užitočné v nasledujúcom období. Zopár článkov z vášho blogu som už prečítala, boli zaujímavé. Určite odporúčam prečítať, aby si ľudia pozreli iný pohľad na stavbu.

Mgr. Martina Pastuchová

Čím viac informácií na internete som sa dozvedel, tým som bol viac zmätený. Pomohlo zisťovanie viac informácií do hĺbky, no ťazšie sa hľadajú. Už len to, že Ebook je zadarmo ma presvedčilo si ho stiahnuť. Bol ľahko čitateľný, pochopiteľný a dostatočne odborný. To ma presvedčilo sledovať a tešiť sa na ďalšie články. Zatiaľ som v štádiu zisťovania informácií o stavaní domu, aby som mal ako taký prehľad. Určite mi Vaše články pomohli pochopiť prečo a ako veci fungujú. Ja sa hlavne teším, ako budete postupne zverejňovať, čo ste pri svojom dome mohli urobiť inak/lepšie. Človek by mal vedieť ako veci fungujú, keď rieši strechu nad hlavou. Preto určite odporúčam vaše články a Ebooky ďalej.

Marek Barták


Chcem zdarma E-knihu:


Upozornenie:

V diskusii nižšie sa mi začali kopiť otázky na odporučenie spoľahlivých firiem na realizáciu domu. A ešte viac otázok na odporučenie sa mi kopí v mailoch. Ospravedlňujem sa, ale na tieto otázky nebudem odpovedať. Tieto nami overené firmy sú v poslednom období dosť vyťažené, a preto tipy nechávam len pre našich klientov, lebo potom máme zase my problémy pre našich klientov zohnať alternatívu. Ďakujem za pochopenie.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.