Seriál článkov pre prihlásených čitateľov » Nepálená hlina v moderných domoch a bytoch?

Nepálená hlina v moderných domoch a bytoch?

V dnešnej dobe je nepálená hlina takmer zavrhnutá ako prežitý stavebný materiál, hoci bola využívaná tisícročia. V súčasnosti sa často robia veci príliš zložité, energeticky náročné a škodlivé pre životné prostredie. Hlina je z tohto pohľadu aj v dnešnej dobe v mnohých parametroch atraktívna a ľahko sa kombinuje aj s ďalšími prírodnými materiálmi.

Jej najdôležitejšia vlastnosť je, že zo všetkých dostupných stavebných prírodných materiálov najlepšie prirodzene reguluje vlhkosť vzduchu – dokáže rýchlo prijať a aj rýchlo vydať vzdušnú vlhkosť. Tým prispieva k zdravej vnútornej klíme. Preto ju každému odporúčame ako vhodný materiál pre zdravý dom, či už murovaný alebo montovaný. Je potrebné ale dodať, že žiadny materiál vlhkosť neprodukuje, len ju reguluje. Optimálnu vlhkosť do interiéru je potrebné dodať inak (pobyt ľudí, sprchovanie, varenie, polievanie kvetov….). A pri regulácii vlhkosti je dôležité aj správne nastavenie vetrania domu.

Hlina zároveň vďaka svojej veľkej objemovej hmotnosti dokáže akumulovať teplo, čo pri výkyvoch teplôt v exteriéri pomáha udržiavať optimálnu teplotu v interiéri. Má výborné zvukovo-izolačné vlastnosti. Ide o dostupnú surovinu s energeticky nenáročným spracovaním a 100% recyklovateľnosťou. Je zdravotne nezávadná a pri spracovávní nie sú potrebné žiadne bezpečnostné opatrenia.

V rodinných domoch sú možnosti jej použitia rôznorodé podľa výrobkov na trhu – ukážka na fotke je z výstavy, kde je viacero výrobkov pokope:

Hlinené tehly

Hlinené tehly z hľadiska regulácie vlhkosti sú najlepší výrobok. Do drevodomov ich doporučujeme dodať vo forme niektorých priečok, prípadne do suchých podláh namiesto betónových akustických poterov. Priečky je pritom možné robiť ako bežné murované, alebo montované. V montovaných priečkach sa miesto štandardnej výplne (minerálna vlna) naukladajú nasucho hlinené tehly. V murovaných domoch je najjednoduchšie použitie samozrejme ako murované priečky. Môžu tvoriť zaujímavú interiérovú stenu, ak sa neomietnu a prizná sa špárovanie medzi tehlami.


Ukážka možného použitia v suchej podlahe drevodomu.

Takto riešenú podlahu na poschodí sme riešili napríklad v Rodinnom dome v Záhorskej Bystrici.

Tehly majú dobré akustické vlastnosti. Už pri poklepkaní na samotnú nepálenú tehlu oproti pálenej je počuť rozdiel. Pálená tehla má zvonivý zvuk – teda aj lepšie zvuk v sebe vedie. Oproti tomu nepálená tehla má pri poklepkaní tlmený nezvonivý zvuk.

Hlinené omietky

Sú dobrým základom pre vytvorenie kvalitnej mikroklímy domu. Hlinené omietky majú z hľadiska regulácie vlhkosti výrazne lepšie parametre ako napríklad najčastejšie používané vápenno-pieskové omietky. Vápenné omietky sú lepšia voľba ako vápenno-pieskové. A niektoré vápenné majú vylepšené receptúry a fungujú porovnateľne ako hlinené alebo aj podľa testov lepšie. Napríklad Baumit Klima vápenná omietka.

V porovnaní s hlinenými tehlami sú ale hlinené omietky ale menej „výkonné“ v regulácii vlhkosti, pretože do hlinených omietok sa pridáva piesok, čiže samotnej hliny je v rovnakom objeme menej ako v tehlách bez piesku. Toto je aj hlavný dôvod, prečo odporúčame v prípade snahy mať čo najlepšiu reguláciu vlhkosti v dome okrem hlinených omietok nejakou formou do domu dostať aj hlinené tehly.

Finálny povrch omietky môže ostať hrubý (drsný), alebo sú dostupné kvalitné farebné prírodné pigmenty pri finálny jemný povrch. Napríklad:

Ak chcete mať farebnú stenu, je možné použiť aj bežbne dostupné farby, ale podmienka je, aby boli difúzne otvorené. Napríklad vápenné farby JUB.

Upozorňujem ale, že hlinené omietky sa aplikujú na steny podľa iných technologických postupov ako bežne používané. A bežný omietkár na 99 percent bude mať s nimi problém. Ak sa pre ne rozhodnete, oslovte len skúseného aplikátora hlinených omietok.

Hlinené omietky sme napríklad použili v tomto dome: Víkendový rodinný dom, Horná Súča

Hlinené panely

Používajú sa napríklad ako náhrada sadrokartónových dosiek, hoci sú hrubšie. Je to veľmi zaujímavý výrobok, ale v porovnaní s ostatnými výrobkami z nepálenej hliny nám príde zbytočne drahý, preto ho zvyčajne nepoužívame v projektoch.

Ubíjaná hlina

Zaujímavá technológia s hlinou je ubíjanie hliny (ľudovo “nabíjaná hlina”) do pripraveného debnenia. Technológia spočíva v utláčaní zmesí vybraných materiálov vrátane štrku, piesku, bahna a hliny, ktoré sa nabíjajú – natláčajú medzi debnenia z plochých panelov (šalovanie). V dnešnej dobe tradičné drevené nabíjacie koly nahrádzajú pneumatické tyče. Do stabilizovanej ubíjanej zeme sa pridáva malé množstvo cementu (zvyčajne medzi 5-10%) pre spevnenie a trvanlivosť múrov. Toto platí pri tenkých múroch. V prípade hrubých múrov – okolo 50 cm nie je potrebné pridávať do stavebnej zmesi cement.

Vzhľad a farbu múrov z ubíjanej hliny je možné priamo ovplyvňovať použitím rôznych typov zeminy, štrku a piesku. Výsledná štruktúra býva veľmi zaujímavá aj v interiéri.

Ukážky zaujímavých štruktúr z ubíjanej hliny zo sveta.

Steny zo stabilizovanej nabíjanej zeme potrebujú len malú ochranu. Môžu sa ale z povrchu mierne droliť. Existujú však tisícky budov postavených z nestabilizovanej (tradičnej) nabíjanej zeme po celom svete, ktoré sa zachovali storočia až tisícročia. Napríklad niektoré časti Veľkého čínskeho múru.

Väčšina energie pri takýchto stavbách sa spotrebuje pri ťažení stavebných surovín a ich premiestňovaní na miesto stavby. Použitie materiálov priamo z miesta stavby môže výrazne znížiť náklady.

Táto forma použitia hliny má ale jeden problém. Nie je legislatívne podchytená, takže sa nedá oficiálne projektovať na statické účely a nikto sa pod to z projektantov nepodpíše. Ani my túto technológiu neprojektujeme. Je to zaujímavé, ale pá krát sme to šli riešiť a nakoniec nás odhovorili od toho aj profesionáli, čo sa tomu venujú, že radšej murovať s nepálenej tehly, ako riešiť nabíjanie.

Váľky

V minulosti sa bežne používali ručne tvarované hlinené váľky. Už sme  sa pár krát s nimi stretli pri riešení rekonštrukcií takýchto domov. V súčasnosti nepoznám žiadneho realizátora novostavieb týmto spôsobom. Možno sa nájdu nadšenci. Spomínam ich práve kvôli rekonštrukciám. Ak je dom z váľkov v dobrom technickom stave a rekonštrukcia finančne zmysluplná, je dom z váľkov dobrým základom pre vytvorenie zdravého bývania. Treba ale dobre zvážiť spôsob zateplenia domu. Tam určite nemôže ísť na stenu zvonku polystyrén…

Takže odpoveď na otázku, či hlina patrí do moderného domu je jasná. Donedávna bolo výrobkov málo. Ale už aj veľký výrobcovia pochopili, že nepálená hlina má svoje miesto na trhu. Dôkazom je aj firma Heluz a jej tehla Heluz Nature plus


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu.

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle... Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošleme vám mail, v ktorom popíšeme, ako si stiahnete knihy. Ale potrebujeme kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

.