Seriál článkov pre prihlásených čitateľov » Ako môžem ešte inak interiér presvetliť?

Ako môžem ešte inak interiér presvetliť?

Už som písal o oknách. Ich hlavná funkcia je osvetľovať interiér. Okná sa ale nedajú dať všade. Často hlavne prízemné domy, majú problém s presvetlením chodieb.
Problém je práve vtedy, ak nie je možné odnikadiaľ na chodbu dostať priame svetlo z okna. Najbežnejšie riešenie je potom, že sa v dome použijú interiérové dvere s sklom a svetlo sa do chodby dostane z izieb.

V rámci interiérov nemáme v ateliéri radi toto riešenie. Ani naše interiérové architektky pri riešení bytov toto neodporúčajú. Izby sú vo večerných hodinách ovplyvňované svetlom s chodby. Dosť ľuďom vadí, keď v izbe spia a na chodbe sa zrazu zapne svetlo. Vie to ľahko zobudiť.
Ak by sme mali svetlo v chodbe riešiť dverami so sklom, spravili by sme to potom radšej inak. Dvere so sklom dať trebárs do kúpeľne a šatníka ak majú okná – samozrejme dvere s mliečnym nepriehľadným sklom. A na izby dať plné dvere.

Svetlovody

Za úplne najkomfortnejšie riešenie považujeme svetlovody. Možno ste už o nich niečo počuli, už to nie je až taká novinka na slovenskom trhu, a niekoľko rokov ich používame v projektoch a realizáciách domov. V bývalej kancelárii, kde sme pred tým mali ateliér sme ich mali nainštalované 2 na chodbe. Často sa nám stávalo, že sme chceli vypnúť svetlo vypínačom 🙂

Ako vlastne funguje svetlovod?

Zjednodušene ide o rúru v streche, ktorá je vysokoodrazivá, takže vedie svetlo do domu (slnečné ale aj zo zamračenej oblohy). Na streche je špeciálna sklenená alebo plastová kupola, ktorá toto svetlo do rúry dostáva. V interiéri potom je v podhľade rúra uzavretá najčastejšie kruhovým, prípadne štvorcovým difúzorom, ktorý svetlo v interiéri rozptýli. Vyzerá to preto ako bežné svetlo väčšieho priemeru. Do svetlovou je možné rovno vsadiť aj žiarovku alebo LED pásy, takže nie je nutné robiť ďalšie svetlá kvôli noci. V prípade požiadavky existujú aj riešenia s možnosťou zatemnenia svetlovodu. Toto ale nemá zmysel riesiť na chodbách, kúpelniach, šatníkoch a ani v obývačkách a kuchyniach. Zatemnenie by malo zmysel v izbách, kde sa spáva. Lebo dokáže aj spln mesiaca slušne cez to svietiť, alebo pouličné osvetlenie.

Hlavná výhoda z hľadiska zdravého bývania je, že svetlo počas dňa zo svetlovodu má kompletné prirodzené slnečné spektrum. To sa často nedá povedať o umelých svetelných zdrojoch. V prípade priestorov z krátkodobým pobytom, ako je chodba a kúpeľňa to až tak nevadí. Ale napríklad tmavšia kuchyňa je príjemnejšia na užívanie s prirodzeným svetlom. Určite lepšie, ako mať počas celého dňa zapnutú neónku nad hlavou, alebo nad pracovnou doskou. A samozrejme to aj šetrí elektriku počas dňa.

Ale kvôli šetreniu energie to reálne neodporúčame. LED svetlá sú úsporné a investícia len čisto kvôli úspore elektriky nemá zmysel.

Zaujímavé je aj použitie v šatníkoch. Ak chcete mať šatník presvetlený denným svetlom, okno môže zbytočne ubrať na stene priestor, kde by sa inak dala postaviť ďalšia skriňa. Svetlovod je v tomto prípade ideálny.

Ak máte záujem o viac informácií ku svetlovodom, odporúčam si prezrieť napríklad tieto stránky výrobcov svetlovodov (z nich sú prevzaté aj obrázky):
www.sunway.sk
www.lightway.cz

www.solatube.sk – tuto značku považujeme vo firme u nás za špičku a projektujeme výlučne ich svetlovody, pretože doteraz sme mali s nimi len pozitívnu skúsenosť. Rovnako ich mám vo vlastnom dome a skúsenosti som spísal na blogu.

Svetlovody vyrábajú už aj firmy, ktoré sú prioritne zamerané na strešné okná a svetlíky. Tam sme opatrný a nepoužívame v našich projektoch. Predsa len firmy spomínané vyššie s tým majú podstatne viac skúseností a vývoja za sebou.

 

Nízke okná nad kuchynskou linkou

Kuchyňa je často špecifická tým, že sa snažíme maximum stien využiť na horné skrinky. Preto z obľubou navrhujeme a odporúčame ďalšie riešenie, kde okno vysoké 50-60cm je tesne nad pracovnou doskou. Tým sa priamo na pracovnú dosku pod skrinkami dostáva prirodzené svetlo. Nad týmto oknom potom môžu byť horné skrinky.
Jedna schéma pre predstavu, kde je navrhnutá aj otváravá čast kvôli prevetraniu:

A fotka od našich klientov po zabývani – ide o Rodinný dom v Komárne:

Ďalšie ukážky s úzkym oknom v kuchyni sme riešili napríklad v týchto domoch a interiéroch:

– Rodinný dom, Bytča
– Víkendový rodinný dom, Sološnica
– Rodinný dom, Moravany nad Váhom


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

.