Seriál článkov pre prihlásených čitateľov » Kompaktná jednotka

Kompaktná jednotka

Osobne sa mi principiálne pozdávajú systémy, ktoré nezaberajú v dome veľa miesta. Napríklad kompaktná jednotka. Takýchto jednotiek na našom trhu nie je veľa. Zatiaľ máme v ateliéri skúsenosti s kompaktnými jednotkami NILAN.

Ide o zariadenie, ktoré na ploche 60x60cm (prípadne podľa výrobcu trochu väčšej) má v sebe skoro všetko, čo v dome potrebujete:

 • riadené vetranie s rekuperáciou tepla
 • bojler na teplú vodu
 • v prípade požiadavky letné dochladzovanie vzduchu
 • možnosť osadiť priamo do zariadenia elektrokotlík pre napojenie podlahovky alebo radiátorov
 • a podstatné je tepelné čerpadlo, ktoré lacno vyrába teplú vodu do spomenutého boljera

Ako to presne funguje?

Základný model NILAN VP-18 obsahuje zásobník na teplú vodu o objeme 180l. Vetracia jednotka nemá osadený bežný výmenník tepla, ktorý som popisoval v článku o vetraní, ale je tu takzvaná aktívna rekuperácia. Tú zabezpečuje malé integrované tepelné čerpadlo, ktoré z odpadného vydýchaného vzduchu odoberá teplo a týmto odobratým teplom zohrieva lacno teplú vodu v bojleri. Kedže ide o tepelné čerpadlo, vzduch vypúšťaný takto mimo domu, má oveľa nižšiu teplotu ako pri bežnej pasívnej rekuperácii. Toto sa dá následne využiť v letnom období, kde sa vonkajší vzduch tiež za pomoci tohto tepelného čerpadla môže schladzovať. (Ide o doplnkový modul k základnej jednotke).
Čiže za pomoci elektriky jednotka vyrieši vetranie, teplú vodu pre bežnú 4-5 člennú rodinu (pri vyššej spotrebe vody sa podľa potreby bude spúštať priamovýhrevná elektrická špirála v bojleri) a ak je to nutné aj dochladzovanie v lete.


Ak chcete mať lacnú prípravu teplej vody celoročne, treba vetrať celoročne, pretože ako som spomenul, teplo sa odoberá z odpadného vzduchu z interiéru. Ak sa vetranie vypne, nemá odkiaľ tepelné čerpalo teplo zobrať a spustí sa v bojleri elektrická špirála. Preto zariadenie odporúčame vtedy, ak neuvažujete o vetraní len v chladných dňoch (čo ani neodporúčame robiť) a bude to bežať celoročne. Výhoda je tá, že odpadný vzduch z interiéru má celoročne skoro rovnakú teplotu. Aj výkon tepelného čerpadla je teda celoročne stabilný.
Zariadenie preto nahrádza napríklad riešenie so solárnymi kolektormi na prípravu teplej vody, ktoré majú počas roka premenlivý výkon a v zime veľmi slabý.

Samotná kompaktná jednotka sa na prvý pohľad zdá drahá, ale ak si popočítate napríklad alternatívnu zostavu:

 • nezávislá vetracia jednotka
 • solárne kolektory + bojler na teplú vodu
 • samostatný elektrokotol, alebo iný kotol

tak, cena môže byť porovnateľná alebo vyššia a zaberá to určite viac miesta v dome. Ak by 1m2 domu stál 1400 EUR, odporúčam k nákladom pripočítať aj náklady na m2 naviac v dome, ktoré zariadeniami „zabijete“. A nezabúdajte, že táto kombinácia vám nevie zabezpečiť letné dochladzovanie ako kompaktná jednotka.

Je to jednoducho na individuálnom zhodnotení parametrov domu.

Dôležité je ale vedieť, že tepelné čerpadlo Nilan VP-18 sa používa hlavne na prípravu teplej vody, nie aj na plnohodnotné vykurovanie.

Zariadenie nie je navrhované na kúrenie starších a v posledných rokoch stavaných nízkoenergetických domov, ale dokáže prichádzajúci vzduch dokúriť, takže sa zníži potreba tepla pre ďalší systém. Pri pasívnych  a súčasných domoch A0 je to na prepočet, či dokúrenie vzduchom postačí. Z našich skúseností treba vždy doplnkový zdroj kúrenia. V našich klimatických podmienkach je to skôr riziko, spoľahnúť sa výlučne na Nilan VP18.  Je preto na rozhodnutí, ako  dom v kombinácii s touto kompaktnou jednotkou vykurovať. Môže to byť akokoľvek. Ak chcete vodné podlahové vykurovanie alebo vodné radiátory, najjednoduchšie je priamo do zariadenia kompaktnej jednotky doplniť malý elektrokotlík, ktorý pre menšie domy výkonovo postačuje. Takže to takto nezaberá ďalšie miesto. Je to samozrejme kúrenie „natvrdo“ na elektriku s možnosťou v budúcnosti zmeniť zdroj pre kúrenie do podlahovky. Skôr preferujeme v ateliéri riešenie bez elektrokotlov v kombinácii s elektrickou podlahovkou alebo infrapanelmi. Vždy ale treba zhodnotiť dom na platnú legislatívu – či splníme takouto kombináciou energetickú certifikáciu.

Existuje aj kombinovaná jednotka VP-18. Výsledok spolupráce českého zastúpenia firmy Nilan a jednej českej firmy s tepelnými čerpadlami. Spojili sily a dali dokopy jednotku aj s kúrením. Nemáme s tým ale skúsenosti a neštudoval som podrobne, či sa v zariadení nakoniec tie tepelné čerpadlá zbytočne neduplikujú. Viac na stránke výrobcu https://www.nilan.cz hľadajte Nilan Anakonda.

A relatívna novinka je vylepšená verzia s integrovaným pasívnym rekuperátorom Nilan Compact.

Ale aj z komunikácie s dodávateľom a zo skúseností z našich projektov nám stále v pomere cena/výkon najlepšie vychádza použiť “overený model” Nilan VP-18.  Aj preto ho máme zatiaľ zaradený v našich štandardných projekčných systémoch a občas ho projektujeme. Ale projektujeme ho len pre ľudí, ktorí o to majú vyslovené záujem.

Lebo podľa nás v ateliéri je v súčasnosti lepší systém:  Tepelné čepadlo vduch-voda s podlahovým kúrením a možným chladením do podlahy + pasívna vetracia jednotka (alebo decentrálne vetracie jednotky).

Už sme v projektoch teda použili základnú jednotku NILAN VP-18. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že plnohodnotne nevykúri hocijaký dom. Preto odporúčame zvážiť aj iné kompaktné jednotky s podobnými funkciami. Niektoré z nich aj kúria. Na našom trhu osobne poznám ešte tieto, ale sú ešte drahšie a my ich v projekcii štandardne nepoužívame:

 • Drexel und Weiss
 • Stiebel Eltron LWZ
 • Nibe F470

Ilustračné obrázky sú prevzaté zo stránky nilan.cz


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

.