Z tepelno-izolačného hľadiska je jedno aký materiál bude mať rám, či plast, drevo, hliník, drevohliník…. dôležité sú jednoducho parametre, ktoré som popisoval tu>> .
Pri plastových sa často rieši, koľko má profil komôr. Je to čisto marketingový ťahák, pretože je úplne jedno, ako výrobca dosiahne tepelno-izolačné parametre. Môže trebárs použiť zateplenie komôr menšieho počtu. Podstatná je garantovaná finálna hodnota Uf.
Nevýhodou plastových, hlavne pri väčších oknách je menšia stabilita rámu. Rámy sa vplyvom výkyvov teplôt zmršťujú, krútia…a potom môžu aj menej tesniť. Tesnenie je pritom dôležité pre vzduchotesnosť.
Z ekologického hľadiska je lepšie používať drevené okná. V prípade výrazne zaujímavej ceny porovnateľných tepelnotechnických parametrov plastových nemáme voči nim zásadnú výhradu, pretože aj napriek tomu, že sú z plastu, ich plocha v interiéri nie je veľká a zásadne neovplyvnia kvalitu vzduchu.
Zopár ukážok rôzneho prevedenia drevených okien:
Treba si ale uvedomiť, že okná len tak nevymeníte, takže šetriť na nich sa neoplatí.
Treba pri výbere počítať aj s tým, že životnosť pri správnej údržbe majú drevené okná vyššiu ako plastové.
Akú údržbu myslím?
Rôzne materiály a prevedenia vyžadujú rôznu údržbu. Plastové okná majú oproti dreveným oknám nevýhodu v tom, že sa v plaste tvorí elektrostatický náboj, ktorý priťahuje prach. Je preto nutné ich častejšie umývanie. Drevené okná zase vyžadujú obnovu povrchovej úpravy. To znamená, že vonkajší náter by sa mal zhruba po piatich až ôsmich rokoch obnovovať. Sú už aj modernejšie príplatkové nátery, ktoré vydržia ešte viac. Napríklad náterový systém ADLER, vďaka ktorému dávajú výrobcovia okien vysokú záruku na povrch. Vnútorné plochy dreveného okna majú životnosť dlhšiu.
Hliníkové okná sú takmer bez údržbové.
Z toho vyplýva, že najväčšiu starostlivosť budete musieť venovať dreveným oknám. Ak sa tomuto chcete vyhnúť odporúčame použiť drevohliníkové okná – sú ale samozrejme z týchto všetkých najdrahšie. Ide vlastne o špičku na trhu s oknami.
Drevohliníkové okná
Drevohliníkové okná sú odolnejšie, pretože hliníkové krytie chráni drevené časti v exteriéri pred poveternostnými vplyvmi. Hliníkový profil je po celom obvode okna z exteriéru. (Nedajte sa pomýliť v označovaní, väčšina dnešných drevených okien je čiastočne chránená hliníkovými okapničkami, ale len na spodnom vodorovnom profile, ktorý sa najčastejšie prezentuje – viď obrázok vyššie)
Ukážka rôzneho prevedenia hliníkovej ochrany z exteriéru jedného českého výrobcu. Všimnite si, že drevený profil v interiéri je rovnaký, ale z exteriéru je rám okna buď bez zateplenia alebo zateplený rôznymi izolantami:
Pri drevohliníkových oknách je údržba značne minimalizovaná a zároveň z interiéru je príjemné drevo.
Existujú aj špeciálne okná neštandardnej subtílnej konštrukcie navrhnuté pre pasívne domy. Na Slovensku takéto nové typy okien vyrába firma Hoblina: okná SmartWin. V Čechách zastupuje výrobcu koncepčne podobného okna OptiWin firma (vymyslel ho rovnaký vývojár okien) : stolarstvivasicek.cz. Firma dokonca vyrába designovo ešte “čistejšie” okno z exteriéru bez rámu AlphaWin.
V našich stavbách najčastejšie nájdete drevohliníkové okná Makrowin kvôli vysokej dlhodobej spokojnosti. Aj ja ich mám doma… (Viac v článku: Ako sme vyberali okná )
Hliníkové okná
Samozrejme sú na trhu aj hliníkové okná. Donedávna mali horšie tepelnoizolačné parametre, ale výrobcovia sa s tým postupne vysporiadali. A existujú naozaj kvalitné prevedenia. Profil má prerušený tepelný most a hliník neprechádza z exteriéru do interiéru. Takže vo výsledku tie okná nie sú plne hliníkové ako v minulosti, ale kombinované s modernými tvrdenými plastami. Ako napríklad na ukážke nižšie:
Hliníkové okná v posledných rokoch šli cenovo nižšie a viac krát sa nám pri naceňovaní stalo, že ceny medzi drevenými a hliníkovými boli porovnateľné alebo hliníkové boli lacnejšie a klienti preto nakoniec zvolili hliníkové okná. Nedá sa preto jednoznačne povedať, ktoré sú lacnejšie. Treba si to nechať naceniť.
Správna montáž okna
Ak si aj zoženiete špičkové okno a bude nesprávne namontované, budú to vyhodené peniaze. Okno sa rýchlejšie zničí.
Stále používaný je nasledovný postup: Osadiť okno, osadzovaciu špáru vypeniť PUR montážnou penou a potom nech sa to nejako okolo toho „zapatle“ omietkou.
Správne osadenie okna je nasledovné:
Do špáry medzi oknom a stenou sa aplikuje tepelno-izolačná pena, tak, aby sa nevytlačila príliš von. Pena sa môže nahradiť aj iným výplňovým tepelno-izolačným materiálom, napríklad špeciálnou komprimačnou páskou (sama sa „napučí“ po osadení okna). Z interiérovej strany sa táto špára uzatvára paronepriepustnou páskou, aby prípadné vodné pary neničili túto izoláciu. Naopak z exteriérovej časti je nalepená paropriepustná páska, ktorá túto tepelnú izoláciu chráni pred dažďom a vetrom a zároveň prepúšťa von prípadné vodné pary.
Existuje celkom dobre spracovaný web venovaný práve osadzovaniu okien. Ak idete stavať sami, web ponúka výborné vysvetlenie aj pre laikov, ako odkontrolovať montážnu firmu: www.montazokna.cz
V našich projektoch používame hlavne hliníkové a drevohliníkové okná vhodné pre súčasnú výstavbu domov A0. Samozrejme so všetkým, čo k tomu patrí.
Stručný záver:
– odporúčame hliníkové alebo drevohliníkové okná, prípadne drevené.
– plastové nezavrhujeme, ak jednoducho financie nepustia, ale musíte počítať s každoročným nastavovaním
– hliníkové okná sú určite dobrá voľba, ale môžu pôsobiť “chladnejšie” a nehodia sa do každého typu domu
– ale hlavne treba dohliadať na správnu montáž s použitím príslušných pások (O samotnej montáži okien na mojom dome som písal dávnejšie na blogu v článku “Ako sme montovali okná” – je to pre murované domy, ale z toho sa dá pochopiť niečo aj pre drevodomy)
Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂
Fero Lehocký
Tento článok je zo špeciálneho seriálu
Páčil sa vám?
Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.
Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:
Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.
|