Vykurovanie priamo elektrinou

Ak chcete vykurovať priamo elektrikou máte tieto možnosti:

 • elektrické vykurovacie vodiče
 • elektrické radiátory alebo konvektory
 • stropné alebo stenové infrapanely
 • infrarohože/vykurovacie filmy do podláh alebo do pohľadu

(za priame vykurovanie elektrinou nepovažujem tepelné čerpadlá…a ani nič iné, čo prenáša teplo pomocou vody ďalej…)

Elektrické radiátory osobne nedoporučujem. Ide podľa mňa o najmenej komfortné riešenie a považujem ho za vhodné pre dočasné prevádzky – napríklad chaty. Preto sa ním ani nebudem zaoberať.

Elektrické vykurovacie vodiče (podlahové alebo stenové)

Princíp tohoto vykurovania je podobný ako pri vodnej podlahovke. Elektrické odporové vodiče sú najčastejšie zaliate betónovým poterom, ktorý tvorí akumulačnú vrstvu tepla. Elektrické vodiče preto nahrejú najprv podlahu a tá následne nahrieva vzduch nad sebou a vzduch následne ohrieva aj ostatné konštrukcie a predmety v miestnosti. Pre niekoho nevýhoda podlahového vykurovania je práve mokrý proces v drevostavbe – betónový poter. Vodiče sa dajú samozrejme použiť aj nasucho, akurát je to pracnejšie. V tom prípade mi už prídu vhodnejšie infrarohože, popísané nižšie.

Ja každému odporúčam drevené podlahy. Tie nie sú úplne ideálne pre podlahové vykurovanie, ale samozrejme to funguje, len s určitými opozdeniami, lebo drevo je izolant. Čiže žiadna tragédia, len o tom opozdenejšom reagovaní na zmeny teplôt treba vedieť… Okrem toho elektrosmog od vodičov máte hneď pri nohách v podlahe a je väčší ako od infrapanelov. Pri infrapaneloch mám k dispozícii aj reálne meranie elektrosmogu od pána Šándora, s ktorým spolupracujem pri našich projektoch. Jeho namerané hodnoty sú v poriadku. V prípade záujmu pošlem elaborát.

Ukážka vykurovacej rohože z elektrických odporových vodičov (zdroj foto raychempodlahovekurenie.sk):

Infrapanely

Princíp infravykurovania je odlišný. Najlepšie to popisuje tento príklad:

Predstavte si, že ste na lyžovačke na horách. Sneh sa netopí, takže je zaručene pár stupňov pod nulou. Ak je krásny slnečný deň a nefúka vietor, slnko vysiela tepelné vlny, ktoré Vám dovolia sa skoro vyzliecť do trička a môžete sa opaľovať. Napriek tomu, že vzduch je studený, pociťujete komfortné teplo.

Na rovnakom princípe funguje infravykurovanie. Generuje tepelné vlny, ktoré najprv ohrejú predmety a povrchy, na ktoré dopadajú a až následne sa od týchto zohriatych predmetov sa ohrieva samotný vzduch.

Nejde o žiadne mikrovlnny ani nič podobné, ako často v diskusiách čítam a diskutujúci tvrdia, že Vám určite upečú hlavu …

Ide teda o sálavý zdroj vykurovania podobne ako sálavé teplo vydáva kachľová pec.
Spotreba z princípu vykurovania je prezentovaná nižšia ako pri podlahovom elektrickom vykurovaní. Dôvod je jednoduchý. Na pocit rovnakého tepelného komfortu môžete mať v izbe nižšiu teplotu vzduchu, pretože pocit tepelnej pohody závisí od kombinácie teplôt povrchov (steny, podlahy, stropy a predmety) a teploty vzduchu. Zároveň Vás priamo ohrieva tepelným žiarením samotný panel.
Nižšia teplota vzduchu vnútri znamená úspory a zároveň sa Vám pri nižšej teplote vzduchu bude aj lepšie spať…

Vo všeobecnosti platí, že každé dokúrenie vzduchu o 1°C naviac narastie spotreba energie o 6%. Pri 2°C to už bude 12%…

Infrapanely sa inštalujú buď na steny alebo na stropy. Pri stenovej inštalácii panel môžete dokonca použiť ako obraz a nechať si ho potlačiť aj vlasným motívom…

Ja preferujem stropnú inštaláciu, hoci sa skôr vo všeobecnosti odporúča práve stenová. Z jednoduchého dôvodu – panel na strope nezavadzia (aj keď ako obraz tiež nie, ale už je menšia variabilita priestoru). Pri stropnej montáži je potrebná určitá mimimálna výška stropu, pretože panel má teplotu okolo 100°C a ohrieva tak čiastočne napriamo aj vzduch. Tá výška stropu je potom potrebná z dôvodu, aby ste pod panelom nemali nepríjemný pocit tepla. Pri nižších výškach to riešime radšej dvomi menej výkonnými panelmi na izbu a v priestoroch ako sú kúpeľne a WC, kde sa zdržujeme krátko táto vlastnosť nevadí. Išlo by napríklad o problém nízkej pracovne, kde sedíte celý deň a panel by bol nízko nad stoličkou…

Určitá nepríjemnosť môže nastať pri tienení infrapanela. Napríklad, ak by bola skriňa v priestore a infrapanel za ňu nežiari, tak môžete pociťovať chladnejšie miesto – rovnako ako keď je tienené Slnko… Za normálnych okolností ale takéto situácie nastávajú zriedka a hlavne vznikajú pri stenových inštaláciách. Preto radšej zvolím pár menej výkonných panelov na strope, ktoré treba rozložiť tak, aby nevznikali v izbe tienené miesta.

Na verejných fórach sú infrapanely dosť diskutovanou témou. Ak chcete, popozerajte, ale je to viac menej nečitateľná spleť názorov ľudí, ktorí s nimi nemajú žiadnu skúsenosť a strašne na tento systém „kydajú“. Možno predávajú konkurenčné výrobky. V poslednej dobe sa už ale začínajú objavovať aj pozitívne reakcie, pravdepodobne spokojných užívateľov.

Ono na tých diskusiách sa spokojný užívateľ veľmi neobjavuje. Jednoducho nepotrebuje nič riešiť, keď ho nič netrápi. Na diskusiách sa objavujú hlavne ľudia, čo majú s niečím problém alebo sa nevedia rozhodnúť. Potom to vyzerá tak, že všetko je v stavebníctve na nič 🙂
Zatiaľ asi najlepšia referencia vrátane plodnej diskusie o ifravykurovaní je na súkromnom bloku jednej stavby drevodomu tu: odporúčam prečítať tu + pár foto z realizácie:

Výhody infravykurovania oproti ostatným typom vykurovania:

 • netreba robiť mokré procesy v drevodomoch
 • nižšia spotreba elektriky ako u elektrickej podlahovky (prezentujú to predajcovia, moja logika to tiež tak chápe, overiť je to ťažko, lebo by boli potrebné 2 úplne rovnaké domy. Určite to ale nebude viac ako u podlahovky…
 • minimálne vírenie vzduchu a prachu
 • ľahká regulácia po miestnostiach – môžete si nastaviť pre každú izbu inú teplotu (napríklad pri teplovzdušnom vykurovaní Atrea, o ktorom som už písal, je to skoro nemožné)
 • nehlučný systém (vodné systémy môžu výnimočne trpieť pri zlej montáži a zaregulovaní „čudnými“ zvukmi)- Poznámka: Vyberajte kvalitné overené výrobky, je ich už dosť a počul som už o lacných, ktoré pískali..
 • nízke vstupné investičné náklady
 • ľahká výmena panela v prípade poruchy bez ovplyvnenia funkčnosti vykurovania v iných priestoroch domu

Infrarohože/vykurovacie filmy

Možnosť infrarohoží je relatívnou novinkou. Z hľadiska spotreby energie tam neočakávam osobne žiadnu zásadnú úsporu oproti infrapanelom alebo elektrickým káblovým rohožiam. Podstatný rozdiel napríklad oproti infrapanelom je v tom, že nič v interiéri nie je vidieť. Ich výhoda je hlavne pre drevostavby, lebo rohože sa montujú priamo pod podlahu alebo sadrokartón nasucho a vyhnete sa tak mokrým procesom.

Dlhodobo s nimi ešte nemám veľa skúseností, hoci do pár domov sme už inštalovali a aj vo vlastnom dome ich máme nainštalované. Podrobnejšie o našom dome a systéme kúrenia popisuje tento článok: Riadené vetranie a kúrenie nášho domu

Ukážka vykurovacieho filmu (zdroj foto fenixgroup.cz):

 Záver

Vykurovanie priamo elektrikou je z môjho pohľadu zaujímavé, aj preto som si ho do domu dal. Oproti iným zdrojom vykurovania je ale elektrika drahé médium, preto tento spôsob vykurovania je zmysluplný len pre nízkoenergetické a pasívne domy. Pre energeticky bežné domy to treba poriadne zvážiť. Zároveň treba zohľadniť pri návrhu domu aj fakt, že dom musí prejsť energetickou certifikáciou a pri elektrickom kúrení treba dobre zvoliť celkový koncept domu, aby to vyšlo a dom bol kolaudovateľný.


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero LehockýPomohol vám tento článok?

Tento článok je nášho bezplatného seriálu.  Dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie? Chcete viac takýchto článkov?

ZÍSKAJTE ZDARMA SERIÁLChcem viac info o seriáli

 

.