Mliečne (matné – pieskované) trojsklo využívame pre zachovanie súkromia a zároveň presvetlenie priestoru. Napríklad v kúpeľniach, na vchodové dvere a podobne. Takéto sklo má viacero výhod, ale ak nepoznáte presne jeho parametre, bežná predstava ľudí je, že mliečne sklo chráni dom aj pred prehrievaním podobne, akoby bolo okno tienené. Ako to teda je presne? Pozriem sa na to v tomto krátkom článku.
Hlavné výhody použitia mliečneho skla
V trojskle je mliečne sklo osadené v strede. Výhoda tohoto riešenia je, že ak je na vonkajšej strane špina, je to na vonkajšom skle a neprejaví sa to vizuálne ako ostrý tieň v interiéri. Mliečne sklo dokonale vytvára súkromie. Aj keď pri ňom stojíte tesne trebárs na 10cm, tak nie je cez neho vidno nič okrem neostrého tieňa, ak sa v interiéri svieti. Vo väčšej vzdialenosti okolo 30 cm už nie je vnímaný ani obrys postavy. Máme odskúšané v praxi, že takéto sklo môže byť priamo vedľa WC a súkromie je dokonalé.
Fotka z realizácie, kde je okno po zem s mliečnym sklom hneď vedľa WC:
.
Ako je to ale s prehrievaním cez toto sklo?
Pozrime sa teraz na presné špecifikácie skiel…
Podrobné parametre číreho trojskla (stredné sklo Planiclear):
.
Podrobné parametre mliečneho trojskla (stredné sklo Satinovo Mate):
.
Vybraté porovnanie vlastností medzi mliečnym a čírim sklom:
Sklo | Prenos svetla (TL) | Solárny faktor (g) |
---|---|---|
Mliečne | 73,1% | 0,5370 |
Číre | 74,3% | 0,5422 |
Prenos svetla hovorí o tom, koľko svetla sa nám dostane cez sklo do interiéru. Ako vidno z tabuľky, rozdiel je zanedbateľný, preto pokojne môžeme uvažovať, že mliečne sklo nám dá rovnaké množstvo svetla ako číre sklo.
Solárny faktor zase hovorí, koľko tepla od priameho slnka sa cez okno do interiéru dostane. Tu je to zase skoro zhodné. Vplyv to má na solárne zisky v zime, s ktorými sa počíta pri pasívnych domoch aj domoch A0. Takže aj cez mliečne sklo nám slnko dom pekne v zime vyhreje.
ALE POZOR:
Mliečne sklo ani trochu nenahrádza tienenie číreho skla v lete!
Interiér sa cez okno s mliečnym sklom bude v prípade netienenia prehrievať rovnako ako cez číre sklo.
Fero Lehocký, architekt Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem. |
.[thrive_leads id=’8011′]
Dobry clanok, planujem mliecne skla do kupelni/chodbe zo zapadnej strany, kde by solarne zisky cez leto neboli vhodne, takze idealne mliecne sklo, nizke Ug, a co je gro tohto clanku, aj nizke g, ak som to spravne pochopil.
Ano. Z hladiska prehrievania co najnizsie g.
My mame mliecne sklo aj na vchodovych dverach, aj na malych oknach (spajza, technicka, kupelne, chodba). Aj ked je pravdou, ze prehrievanie je takmer rovnake ako pri cirom skle, velkou vyhodou je stale svetlo v miestnostiach, ale vacsie sukromie od susedov :-).
Presne preto ho pouzivame, to mliecne sklo 🙂 Len treba dat pozor na prehrievanie
Dobry den, chcem sa spytat na moznost pouzitia mliecneho skla na strechu terasy, altanku. Toto riesenie volim z dovodu svetla, ktoreho by bolo nedostatok pri pouziti prekrytia napr drevom. Je to vhodna volba? Viete mi pls nekake odporucit? Dakujem
Kludne moze byt aj mliecne, ale na strechy teras sa zvycajne pouzivaju normalne priehladne skla. Svetelne je to za jedno a rovnako sa to aj prehrieva. Sklo sa pouziva kalené.
Dobrý deň. Mame v kúpeľni mliečnu zástenu.na skle ostali po čistiacom prípravku viditeľné stekance, ktoré nejdú nijako umyť. Prosím Vás, dá sa to ešte nejako zachrániť? Brusením, leštenim alebo nejako? Ďakujem