V nízkoenergetických a pasívnych domoch je dôležitá vzduchotesnosť. Každé narušenie obvodového plášťa ju znižuje, preto je snahou tieto prerušenia minimalizovať. Niektoré zariadenia v dome sa ale bez vývodu von nezaobídu. Jedným z nich je aj centrálny vysávač.
Výhoda centrálneho vysávača v dome je jasná. Všetok prach z domu ide priamo von. Z vlastnej skúsenosti viem, že môžete mať vo vysávači najmodernejší HEPA filter, časť bordelu sa vždy vráti do interiéru. Najviac bolo náš starý vysávač cítiť, keď deti boli sopľavé a používali sme odsávačku na vysávač. Čo síce deťom podstatne pomohlo, ale vysávaču veľmi nie. Dostala sa do hadice vždy nejaká vlhkosť a dokonca som pri dvoch malých deťoch nedokázal jeden vysávač už ani poriadne vyčistiť. Stále smrdel. Tak som kúpil nový, ale po roku je aj tento zhruba v rovnakom stave ako ten predošlý. Samozrejme je aj možnosť nepoužívať odsávačku, len to si manželka nevedela pri mladšej dcére ešte predstaviť.
Druhá podstatná výhoda centrálneho vysávača je, že samotné zariadenie je v technickej miestnosti alebo garáži, takže vysávanie v dome je tiché. Počujete len sanie vzduchu do hadice. Ten spomínaný druhý vysávač, ktorý som kúpil posledne, som vyberal aj podľa parametrov hlučnosti. Hrdil sa označením, najtichší na trhu a bol vážne tichý. Akurát iba do prvého poriadneho vyčistenia. Keď som z neho povyberal všetky filtre a odhlučnenia, opral a opätovne poskladal, už nie je taký tichý. No čo už, čistota je dôležitejšia ako hlučnosť.
Ja osobne nemám zatiaľ osobnú skúsenosť s užívaním centrálneho vysávača, ale zisťoval som spokojnosť u pár známych. Na pár drobností nedajú naň dopustiť a kúpili by si ho znova.
Ale často visia vo vzduchu nezodpovedané otázky:
Je centrálny vysávač v pasívnom dome problém?
Nepokazí príliš vzduchotesnosť?
Nezasahuje do režimu riadeného vetrania s rekuperáciou?
Overil som to priamo v realizačných firmách, ktoré stavajú pasívne domy a sú v nich nainštalované centrálne vysávače:
- Čo sa týka vzduchotesnosti jediné, čo je treba spraviť, je utesniť po obvode výfuk z vysávača cez fasádu rovnako, ako akýkoľvek iný prestup z domu von.
- Nezaznamenali sa žiadne tlakové straty alebo iné zásahy do režimu a fungovania riadeného vetrania s rekuperáciou tepla.
- Rovnako boli realizované blowerdoor testy – testy vzduchotesnosti a centrálny vysávač nespôsoboval problémy.
Ak nevysávate dennodenne niekoľko hodín, tak centrálny vysávač nie je v nízkoenergetickom a pasívnom dome žiadny problém 🙂
Jeden tip na záver.
Zvažujete, či si do domu centrálny vysávač dať, alebo nie kvôli vyššej cene? Najväčšiu položku tvorí samotný vysávač. Zvážte realizáciu samotných rozvodov. Vo fáze hrubej stavby je to jednoduché. Ak sa o 5-10 rokov rozhodnete pre centrálny vysávač, len si ho dokúpite. Ale určite sa vám potom už nebude chcieť sekať nový dom a systém dorábať. Rovnako pri prípadnom predaji domu bude mať tento kvôli takejto maličkosti vyššiu pridanú hodnotu.
![]() Fero Lehocký, architekt Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem. |
.
Mozno je to kazdemu zname ale nenapisali co ten centralny vysavac stoji(technica+praca). Osobne si myslim ze az take uzitocne to nebude, a za nejake vysie sumy sa udajne daju kupit uplne super-super vysavace ale taky som si tiez zatial nekupil kedze ma odradila cena. Tak sa mi zda ze existuju aj akesi roboty na vysavanie … mozno za par rokov budu takmer dokonale a cenovo dostupne a povysavaju vsetko same a bude to lepsia investicia.
To je ale moj nazor, s pozdravom Tomas.
@Tomas: Ano, to uz si zase musi kazdy zvazit sam, ci to chce alebo nie. Tema clanku nie je o cene, ale o tom, ci to je problem pre vzduchotesnost.
@fero lehocky: Len pre doplnenie. Cena sa na prvý pohľad zdá vysoká, ale na rodičovskom dome používame už 17 rokov centrálny vysávač, rozvody už majú cca 22 rokov, a nemenili by sme. Keď si rozrátate cenu na obdobie 20 rokov, čo bežne takýto vysávač musí zvládnuť, zistíte že to nie až tak veľa. Samozrejme si musíte odpustiť veci ako diaľkové ovládania a pod. ale to sú už skôr “módne doplnky” . A samozrejme neporovnateľne vyšší komfort užívania, bez vírenia prachu a minimálna údržba sú obrovským plus.
@Juraj: “Zvažujete, či si do domu centrálny vysávač dať, alebo nie kvôli vyššej cene? Najväčšiu položku tvorí samotný vysávač. Zvážte realizáciu samotných rozvodov. Vo fáze hrubej stavby je to jednoduché. Ak sa o 5-10 rokov rozhodnete pre centrálny vysávač, len si ho dokúpite. Ale určite sa vám potom už nebude chcieť sekať nový dom a systém dorábať. Rovnako pri prípadnom predaji domu bude mať tento kvôli takejto maličkosti vyššiu pridanú hodnotu.”
Pôvodne centrálny vysávač nebol v pláne, ale presne z dôvodov, ktoré Ste tu uviedol sme rozhodli, že rozvody urobíme (aj keď peňazí nie je vôbec nazvyš ), samotný agregát sa už na stenu nainštaluje ľahko. Jednotka je umiestnená v pivnici, výfukové potrubie je vedené hore do garáže nad pivnicou a fasádou prestupuje z priestoru garáže a to ešte pod jej podlahou. Garáž je časť domu, ktorý nie je zahrnutý do priestoru s vetraním (rekuperáciou) a teda mimo priestoru, ktorému máme v pláne robiť aj BD test. Potrebujeme však medzi garáž a zvyšok domu osadiť dvere, ktoré splnia predpisy z hľadiska požiarno-bezpečnostného a zároveň aj splnia požiadavky na vzduchotesnosť. Vedeli by ste nám poradiť vhodný typ dverí?
@Jarka: podla nasej projektantky poziarnej ochrany sa menila nedavno legislativa a vraj uz garaz v rodinnom dome je sucastou jedneho poziarneho celku, takze dvere nemusia byt poziarne. Cize staci osadit normalne exterierove dvere a hotovo…
Ale overte si to pre istotu u vasho projektanta :). Ja sa spolieham na nasich.
@Fero Lehocký: Ďakujem za radu, zistím si to a dám aj tu vedieť. 🙂
Chcela som príspevok smerovať na p. Lehockého 🙂
“Nezaznamenali sa žiadne tlakové straty alebo iné zásahy do režimu a fungovania riadeného vetrania s rekuperáciou tepla.”
No neviem, klasicky vysavac nasava vzduch a nasledne ho vyfukuje do toho isteho prostredia, cize na tlak vzduchu v miestnosti to nemoze mat ziaden priamy vplyv (mozno nepriamy, kedze vzduch sa priechodom cez vysavac zahrieva a teda vyfukovany vzduch ma vacsi objem ako nasavany), ovsem centralny vysavac de facto odsava vzduch z vysavanej miestnosti prec – potom su len 2 moznosti:
1 – tlak vzduchu v miestnosti sa znizuje
2 – iny vzduch v objeme odcerpaneho do miestnosti niekade (napriklad cez ventilacny system) prichadza
Cize vplyv to mat musi. Ovsem to tvrdenie alibisticky hovori “nezaznamenali sa”. OK, nezaznamenal sa sam ani ho nikto nezaznamenal, ale je tam!
Samozrejme zalezi od rychlosti odsavania, resp. prietoku. Nemam s centralnymi vysavacmi ziadne skusenosti, tak som sa obratil na Ing. Googla a nasiel som pre jednu centralnu jednotku nemenovanej znacky takyto udaj:
Max. prietok: 180m3/h, 50 litrov/s
Mno, tak povedzme izbu o rozmeroch 3 x 4 x 2.6 m (31.2 m2) budem vysavat 5 minut. A prietok nech je znizeny odporom na polovicu. Takze ak som sa nesekol, za ten cas odsaje vysavac z miestnosti 7.5 m3 vzduchu, co je takmer stvrtina objemu vzduchu miestnosti.
Ako najjednoduchsie reisenie navrhujem vo vete “Ak nevysávate dennodenne niekoľko hodín” zmenit hodiny na minuty ;o)
@Stano D.: Ved ano, mozeme sa pravnicky “slovickovat” ale v clanku ide o to, ze centralny vysavac proste nie je taky problem, ako sa z toho zvycajne robi…to ze si odsaje vzduch a ten sa niekde musi zobrat je samozrejme, ale to je tak isto samozrejme, ako riadene rovnotlake vetranie v skutocnosti nikdy nie je dokonale rovnotlake a vzdy sa niekde nieco odtahuje… Kludne sa moze stat, ze si ten vysavac potiahne vzduch priamo z vetracej jednotky a “pomoze” vetraciemu ventilatoru, ale v principe sa nic strasne nestalo, akurat sa v tej chvili vali do domu viac vzduchu.
@Fero Lehocký:
Ano a nie ;o)
Podla mna totiz vobec nie je jedno kadial sa ten vzduch dnu vali – v clanku “Riziká riadeného vetrania s centrálnou vetracou jednotkou” na Vasich strankach napriklad citam “… Samozrejme na nasávaní sa dáva klapka so servom a na výfuk spätná klapka, takže takéto nevyspytateľné pohyby vzduchu by sa stať vlastne nemali. Vzduch pri vypnutej vetracej jednotke by nemal prúdiť, ako sa mu zachce. Ale proste už sa stalo aj také a klapky netesnia vždy dokonale…” – ja by som bol napriklad nerad, keby mi ten vysavac do domu nasaval vzduch zrovna z vyfuku s netesnou spatnou klapkou keby napriklad servo klapka bola zrovna zatvorena.
Nic v zlom a nechcem sa ani chytat o slovicka len sa mi zda zadana tema nie uplne uspokojivo vycerpana – inymi slovami povedane – clanok ma nepresvedcil o tom, ze tam ziadne riziko nie je.
@Stano D.: @Stano D.: S tym nic neurobim, ze vas clanok nepresvedcil. Nepisem clanky, aby som nimi ludi na nieco presviedcal. Snazim sa nimi pomahat sa orientovat v problematike. A teda som som ho napisal tak, co som o tom zistil a co viem ja 🙂 Centralny vysavac osobne nemam a z nasich klientov s riadenym vetranim je len v jednom dome. Ked by sme sli do krajnosti, tak zasah do riadeneho vetrania je aj otvorenie okna, ked vonku fuka vietor, rovnako otvorenie vchodovych dveri… Pritom sa bezne vyuziva v pasivnych domoch v lete nocne prevetravanie oknami kvoli schladzovaniu. Dom nikdy nie je dokonale tesny a kratkobode zapnutie centralneho vysavaca proste podla mojich vedomosti problemy nerobi.
@Fero Lehocký: Taktiež my to pripadá ako slovíčkovanie, ak totiž do úvahy berieme fakt, že v priemernej domácnosti sa vysáva 0,5h do týždňa, tak zvyšných 167,5h my centrálny vysávač tlak nenarúša a tým pádom ani riadené vetranie (samozrejme za predpokladu že potrubie vysávača je uzatváratelné).
To by sme sa tu už mohli slovíčkovať aj o tom že do pasívnych domov sa má vchádzať cez nejaké pretlakové komory či niečo podobné, lebo logicky vzaté otvorenie dverí v priemere tak raz za hodinu má na riadené vetranie väčší vplyv ako ten utesnený vysávač.
;o)
OK.
Tak sa snad ale mozme zhodnut na tom, ze centralny vysavac ma urcite na tlak a prudenie vzduchu v dome vplyv, ale nie je taky vyznamny, ze by sa tym bolo nutne dalej zaoberat.
@Roman: ano, niekedy som zbytocny detailista, ale Roman, co to je “utesneny vysavac”? Tu su dve veci – rozvod rur po dome, ktore samozrejme musia byt utesnene a ked nie je pripojena hadica na vysavanie tak v kazdej miestnosti uzavrete. A potom je tu proces vysavania, kedy v niektorej miestnosti otvorim (odtesnim) potrubie a pripojim don hadicu – v tomto okamihu uz to utesnene samozrejme nie a navyse sa zapne centralna jednotka vysavaca, ktora zacne aktivne odsavat z danej miestnosti vzduch rychlostou do 180 m3 za hodinu. Dom o podlahovej ploche 100 m2 ma objem cca 260 m3.
Pekný článok, aj ja som práve napísala pre jeden magazín a sama seba som presvedčila, že si taký raz kúpim 🙂
Začala som sa aj ja zaujímať o centrálny vysávač. Veľmi zvažujem jeho zadováženie. Som o tom presvedčená na základe Vášho článku, aj na základe tohto článku: http://domabyt.zariadim.sk/centralny-vysavac
Ďakujem za dobré rady 🙂
zdravim, diki za blog.je to super. co sa tyka vysavaca , ja mam skor prakticku otazku 😉 ako je s tymi hadicami ? chcem vysavat izbu tak si ju vynesiem, albo to skladujem kadetade ? lebo to ci vysavac fuka/huci dnu alebo von zatial pre mna nie je velmi podstatne. len niked neviem najst skusenost ze ako to je s tymi hadicami.
diki
@miki: Zvycajne sa hadica nosi po dome rovnako ako vysavac.
Zdravim,
cez vikend som sa dozvedel o rieseni od istej skandinavskej firmy, ktora ma centralny vysavac ako sucast riadeneho vetrania. Neviem ci aj ine firmy to takto riesia, ale pre mna to je novinka. Nebudem tu nikomu robit zadarmo reklamu, ale ak hladate riesenie, tak aspon uz viete ze je na svete a netreba vymyslat teplu vodu, ako sa hovori.